Seçmeli Dersin Öğretmen Programlarında Gösterilmesini inceleyeceğiz.

Seçmeli derslerle normal ders programını iki ayrı dosyada yapmanız durumunda normal ders programınızda seçmeli dersler olmadığı için öğretmen programlarında gösterilmeyecek.

Bunun gösterilmesi için dersler kısmımıza seçmeli dersler adından bir ders tanımlıyoruz.

Dersimizi tanımladıktan sonra sınıflarımızın zaman tablosunda seçmeli dersler için son saatlerin kapatıldığını görüyoruz.

Görsele de bakacak olursak pazartesi 6-7 diğer günler 7. saatlerin kapatıldığını görüyoruz. Demek ki öğretmen programlarında bu saaatlere seçmeli ders koymamız gerekmekte.

Eğer elimizde öğretmenlerin seçmeli dersinin hangi saatte olduğunun bilgisi varsa yerleştirmenizi ona göre yapabilirsiniz.

Öğretmenimize seçmeli ders saati kadar bu dersimizi sınıf olmadan tanımlıyoruz.

Örnek olarak öğretmenimizin 1 ‘er saatten 4 saat seçmeli dersi var olarak tanımladık.
Daha sonra tablodan öğretmenimizi seçtiğimizde tanımladığımız bu dersler aşağı gri alanda gözükmektedir. Buradan alıp öğretmenin ilgili saatlerine yerleştiriyoruz.

Daha sonra bu kartları kitliyoruz otomatik planlama başladığında yerleri değişmemesi için.

Artık otomatik planlamayı başlattığımızda öğretmenin diğer derslerinin yeri değişecek fakat seçmeli derslerin yeri değişmeyecek.
Bunun bize faydası tanımlamış olduğumuz planlama ilişkileri varsa bunların daha doğru bir şekilde programda dikkate alınmasını sağlayacak.

Örnek olarak siz öğretmene hafta içi 1 gününün boş olması için bir planlama ilişkisi girdiniz ama seçmeli ders o programda işaretlenmemişse programın boş gün diye belirlediği yerde öğretmenin seçmeli dersi olabilir bu durumda sizin tanımlamış olduğunuz planlama ilişkisi o öğretmen için sağlıklı çalışmamış olacaktır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder