Kadrosu başka okulda olup haftanın belirli günleri okulumuzda derse girmek zorunda olan öğretmenlerden kaynaklı planlamamızın başarısız olması durumunda neler yapacağız inceleyelim.

Normalde biz bu tarz durumlarda ders kartlarının günlere dağılımı ilişkisini kullanıyoruz.

Örnek datamızda Cevahir DEMİR ve Özden AĞAOĞLU adlı öğretmenlerimizin dersleri yerleşmemektedir.
Bu öğretmenlerimizin zaman tablosunda oynama yapamadığımız için tek çare olarak bu 2 öğretmen için bazı sınıflara aynı anda girmesini sağlamak.

Öğretmenimizin ders atamasına girerek buradan birleştireceğimiz sınıflardan birini silip daha sonra diğer sınıfın dersini seçip güncelle diyerek birleşik sınıf yöntemini kullanmak.

Öncelikle örneğimizi inceleyelim. 5/A ve 5/B sınıfımızı birleştirelim.

Bunun için tanımlı 5/B sınıfını seçip “Sil” butonuna basarak siliyoruz.

Daha sonra 5/A sınıfımızı seçerek dersi “Güncelle” diyoruz. Açılan pencereden “Birleşik sınıf” butonuna basarak silmiş olduğumuz o sınıfı seçiyoruz.

Aynı işlemi diğer öğretmenimiz için de yapıyoruz.

Sınıf birleştirmenin ardından planlamayı tekrar başlattığımızda artık yerleşmeyen kartımız kalmadı.

Eğer öğretmenlerle ilgili haftanın herhangi 2 veya 3 günü şeklinde esnek bir durum söz konusuysa bu öğretmenlerin kısıtlamalar butonundan ders günü sayısını sınırlayabilirsiniz.

Ya da bunu böyle yapmak yerine planlama ilişkileri gelişmiş sekmesinden 4 numaralı ilişki olan ‘ Haftalık der günü sayısı seçilen değerden fazla olamaz.’ kart ilişki türümüzü seçerek değeri 2 olarak belirlediğimizde alt tarafta bulunan “Planlamadaki önemi” kısmını da sıkıya aldığımızda mutlaka bu öğretmenin 2 gün okulunuzda olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder