C.1.1) Planlama öncesi kontrolün önemi

aSc Timetables ile ders programı oluşturmanın en önemli aşamalarından biridir. “Planlama Öncesi Kontrol” özelliği ile her sınıfın, öğretmenin ve dersliğin ders programının bağımsız olarak oluşturulup oluşturulamayacağı kontrol edilir. Tanımladığınız her ilişki ve kısıtlama sonrası mutlaka “Planlama Öncesi Kontrol” adımı uygulanarak, başarı ile geçip geçmediği test edilmelidir. Kontrol başarılı sonuçlandığı takdirde, Otomatik ya da Bulut Tabanlı Planlama işlemine geçmelisiniz.

C.1.2) İlk yapılması gereken kontroller

Programınızın planlama Öncesi Kontrol işleminden başarı ile geçmediği durumda, kontrol etmeniz gereken ilk ayarlar anlatılmaktadır. Kullanıcılarımızın ders programı oluşturma sırasında müdahale ettiği bazı ayarlar programın oluşmasını engellemektedir. Bu ayarları inceleyerek gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.

C.1.3) Planlama ilişkilerinden kaynaklı hatalar

Programınızda Planlama İlişkilerinden kaynaklı hataları çözümleyebilmek için, uygulanan tüm ilişkilerin devre dışı bırakılması ve programın “Planlama Öncesi Kontrol” aşamasından başarı ile geçmesi gerekmektedir. Sonrasında ilişkilerin tek tek aktif edilerek hangi ilişkinin hangi öğretmen, sınıf veya ders için uygulamadığını görüntüleyerek müdahale etmek gerekmek

C.1.4) Eksik veya fazla veri girişi hataları

“Planlama Öncesi Kontrol” aşamasında, her sınıfın, öğretmenin ve dersliğin ders programının bağımsız olarak oluşturulup oluşturulamayacağı kontrol edilir. Eğer girdiğiniz verilerde bir eksiklik veya fazlalık var ise bu aşamada uyarı ile karşılaşırsınız. Örneğin, 10/A sınıfınızın zaman tablosunda 35 saat boşluk bulunmakta. Fakat siz bu sınıfa 37 saat ders atadıysanız, size “10/A sınıfının en fazla 35 saat dersi olabilir. Şuan 37 saat dersi var” şeklinde uyarı verir. Böyle bir durumda neler yapabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

C.1.5) Zaman tablolarında matematiksel çakışma

Planlama aşamasında en çok hata yapılan durumlardan birisidir. Zaman tablolarında yapılan gelişi güzel kapatmalar, matematiksel olarak mümkün olmayan durumlara sebep olarak, programınızın oluşmasını imkansız hale getirir. Bu başlığımızı inceleyerek dikkat etmeniz gereken hususları inceleyebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder