Daha önce öğretmene 1 gün otomatik boş verme ile ilgili Öğretmenler İçin Otomatik Bir Gün Boş Gün Ayarlamak başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Şimdi de özel istekleri olan bazı öğretmenler için daha farklı bir ilişki tanımlayacağız.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

Örneğin, bazı öğretmenleriniz haftanın 1 günü boş istiyor fakat bu boş gün pazartesi ya da cumadan 1 gün olsun istiyor olabilir. Bu sayede boş gününü haftasonu tatili ile birleştirip kendisine bir plan yapabilmektedir.

Herhangi 2 günden bir tanesini boş isteyen öğretmenlerin planlama ilişkisi ile bu isteğinin nasıl programa tanımlanacağını görelim .

Aşağıdaki resimde Arif OĞUZ adlı öğretmenimizin pazartesi ve cuma her iki gün de dersi olduğunu görüyoruz.

Şimdi bu öğretmenimizle ilgili bu ilişkiyi nasıl tanımlayacağız, inceleyelim.

Bunun için “Ana Menü” ve “Planlama/Yerleştirme” menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 4 numaralı kart ilişki türü olan ‘Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisini seçiyoruz.

4. adımda kırmızı çerçeve ile gösterilen alanda değer olarak 1 seçiyoruz. Bu sayede seçilen 2 günden sadece 1 güne ders verilecek ve 1 gün de otomatik boş olacaktır. Yeşil çerçeve ile gösterilen kısımda ‘Seçilen Öğretmenlere Uygula’ diyerek bu ilişkinin uygulanacağı yerleri belirliyoruz. Mavi çerçeve içerisindeki ‘Değiştir’ Öğretmenler kısmından da öğretmenlerimizi seçiyoruz.

Turuncu çerçeve içerisindeki takvim kısmından istenilen günler dışındaki işaretleri kaldırıyoruz. Burası ilişkinin uygulanacağı alanları gösterir. İşaretlenmeyen alanların bir önemi yoktur, yani işaretlenmemiş alanlarda ders olsun veya olmasın bu ilişkide bizim için önemli değildir.

Son olarak planlamadaki önemini de Yüksek giriyoruz.

‘Tamam’ butonuna basarak ilişkimizi tanımlıyoruz. Artık Ders Programı Oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Planlama yaptıktan sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Arif öğretmenin pazartesi günü boş gün olarak belirlenmiştir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder