aSc Ders Planlama Programı’nda okulunuzdaki herhangi bir öğretmeninizin pazartesi ve cuma günü her iki gün de mutlaka okulda olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Örneğin okulunuzda 1 tane müzik öğretmeniniz var ve cuma günü ile pazartesi günleri İstiklal Marşı için okulda olması gerekmektedir.

Aşağıdaki resimde müzik öğretmenimiz Ayşe Yağcı’nın pazartesi gününün boş olduğunu görmektesiniz. Cuma ise sadece 2 saat dersi vardır.

Şimdi bu soruna nasıl bir çözüm üretebiliriz birlikte inceleyelim.

Bununla ilgili bir planlama ilişkisi programımızda mevcuttur ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda numaralı kart ilişki türü olarak 3 numaralı ‘ Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz’ ilişkisini kullanacağız.

Hemen altta kırmızı çerçeve içerisindeki değer alanına 2 yazıyoruz. Bu sayede artık seçilen 2 günden 2sinde de mutlaka ders olacak anlamına geliyor.

Yeşil çerçeve içerisindeki alanda da ‘Seçilen Öğretmenlere Uygula’ diyerek hemen altındaki mavi çerçeve ile işaretlenmiş alanda da ‘Değiştir’ Öğretmenler kısmından müzik öğretmenimizi seçiyoruz. İlişkinin planlamadaki önemini de yüksek giriyoruz.

Son olarak turuncu çerçeve içerisindeki alandan pazartesi ve cuma günlerini yeşil tik ile işaretliyoruz. Çünkü ilişkinin uygulanacağı yerler buralardır. Takvim kullanımının ilişki için önemi büyüktür. İlişkide takvim kullanımının detaylı anlatımına ulaşmak için Tıklayınız.

‘Tamam’ diyerek A.9) Ders Programı Oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Bu tanımlamalar sonucunda aşağıdaki resimdeki gibi Ayşe öğretmenin pazartesi cuma dersi olacak şeklinde ayarlamış oluruz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder