Öğretmenlerinizin hiç boş dersi olmamasını veya boş ders uzunluğunun örneğin 1 saatten uzun olmamasını istiyorsanız bu ilişkiyi denemelisiniz.

Ders saati az olan öğretmenlerimizde dersler arasına 2 saatlik, 3 saatlik boşluklar gelebiliyor. Bunların olmaması için öğretmenlerimizin zaman tablosunda kapatmalar yaparak programların daha sıkı olmasını ayarlayabilirsiniz. Fakat bu kapatmalar planlama sürecinde ciddi problemler oluşturmaktadır.

Zaman tablolarında kapatmalar yapmak yerine planlama ilişkilerini kullanmak sizlere ciddi yarar sağlayacaktır.

Burada 32 numaralı ilişki olan ‘Boş ders uzunluğu seçilen değerden fazla olamaz’ ilişkisini kullanacağız. Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda bu ilişki türünü seçmeniz gerekmektedir.

Örneğimiz için boş ders uzunluğu 1 olsun diyelim.

Bu demek oluyor ki, artık öğretmenlerin max. boş ders uzunluğu 1’den fazla olamayacak şekilde ayarlanacak. Bunun için değeri 1 seçiyoruz. Yeşil çerçeve ile gösterilen alanda bu ilişkinin kimlere uygulanacağı seçilir. Biz öğretmenler için bir ilişki tanımlıyoruz. Bunun için ‘Seçilen Öğretmenlere Uygula’ dememiz lazım.

Mavi çerçeve ile gösterilen ‘Değiştir’ Öğretmenler kısmında da ilişkinin uygulanacağı öğretmenler seçilmektedir. Siz isterseniz tüm öğretmenler diyebilir ya da bazı öğretmenleri seçebilirsiniz.

İlişkinin mutlaka uygulanmasını istiyoruz. Bunun için ‘Planlamadaki Önemi’ kısmını da Yüksek girmeliyiz. Yüksek girilen ilişkiler program tarafından daha yüksek olasılıklarla denenmeye ve uygulanmaya çalışılır.

‘Tamam’ diyerek planlamayı başlatabilirsiniz.

aSc Ders Planlama Programı’nda bir ilişki tanımlandıktan sonra planlama öncesinde ve planlama aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Eğer daha önce bir planlama yapmadıysanız öncelikle bu aşamaların önemini kavramalısınız. Detaylı bilgi için Tıklayınız.

Bu ilişkimiz aynı zamanda 15 ve 16 numaralı ilişkimizle de birlikte kullanılmaktadır.

Çünkü, burada boş ders uzunluğumuz 1 den fazla olamaz dedik. Fakat gün içerisinde 3 defa 1 er saatlik boşluklar olabilir. Bu da çok istenen bir durum değildir. Bu durumda günlük 2 den fazla boş ders olamaz ya da haftalık 4 ten fazla boş ders olamaz gibi planlama ilişkilerinde yer alan 15 ve 16 numaralı ilişkileri de tanımlarsanız programınız daha iyi olacaktır.

Bu ilişkilerin nasıl tanımlanacağı ile ilgili detaylı bir anlatım ‘D.3) Bir Öğretmenin Günlük veya Haftalık Boş Des Saat Sayısını Sınırlandırmak’ bölümünde bulunmaktadır. Tıklayınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder