Bir veya birden fazla öğretmen için günlük en fazla kaç saat ders olabileceğini bir ilişki ile sınırlayabilirsiniz.

Öğretmenlerimizin ‘Kısıtlamalar’ kısmında bir öğretmen için Min./ Max günlük ders sayısını sınırlandırabilirsiniz. Fakat bu günün tamamını kapsamaktadır. Örneğin, öğretmeniniz öğleden sonraları en fazla 1 saat dersi olsun istiyorsa bunu planlama ilişkisiyle ayarlayabilirsiniz.

Örneğimizde herhangi bir öğretmenimizin öğleden sonraları en fazla 1 saat dersi olsun diyelim.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Ali ÇEKEN öğretmenimizin çarşamba 5,6,7 ve perşembe 5 ile 6. saatlerde dersi vardır.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan 6 numaralı kart ilişki türü ‘Günlük ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz’ ilişkisini seçmeliyiz.

Yukarıdaki resimde turuncu kutucuk içerisi olan alanda öğretmenimizin sadece öğleden sonra 1 saat olması için takvim bölümünde sadece öğlenden sonralarını açık bıraktık ve değeri 1 olarak belirledik.

Artık planlama aşamasına geçebiliriz. Eğer planlama yapma konusunda kendinizi eksik hissettiğiniz konular varsa lütfen A.9) Ders Programı Oluşturma bölümünden yardım alınız.

Planlamanın ardından görüldüğü üzere artık Ali Öğretmenimizin öğleden sonraları her gün en fazla 1 saat dersi yerleşmiştir.

Yine bu ilişki türümüzü kullanarak farklı bir durum tanımlayalım. Örneğin, Ali ÇEKEN öğretmenimiz sabahtan ilk 2 saat ders olmasını istemiyor.

Yukarıdaki resimde bir önceki örnekten farklı olarak değerimizi 0 seçiyoruz ve bu kez takvim kısmında sadece ilk 2 saatlik periyotları işaretliyoruz.

Yine farklı bir örnek verecek olursak, tüm öğretmenlerimizin günde en fazla 6 saat dersi olsun istiyorsak bunu nasıl tanımlarız bir de buna bakalım.

Bu kez de diğerinden farklı olarak mavi çerçeve ile gösterilen alanda ‘Değiştir’ Öğretmenler kısmında tüm öğretmenlerimizi seçiyoruz. Değer olarak ise 6 seçmeliyiz.

Burada takvim kullanımı oldukça önemlidir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Tıklayınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder