Lütfen tüm yazılanları okumadan bir ilişkiyi tanımlamaya başlamayınız. En önemlisi de bir ilişkiyi tanımladıktan sonra mutlaka A.8.1 de anlatılan “Planlama Öncesi Kontrol” işlemini başlatınız. Çünkü tanımlamış olduğunuz bir ilişki bir öğretmen için uygun olmayabilir. Her ilişki tanımlama sonrası yapılacak kontrol işlemi size bu ilişkinin uygun olmadığı öğretmenleri gösterir. O öğretmenleri bu ilişkiden çıkarmalısınız.

Bir ya da birden fazla öğretmen için günlük en az ders saati sayısını ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, bir öğretmenin günde 2 saatten az dersi olmasını istemiyorsanız bu ilişkiyi kullanabilirsiniz. Ya da bir öğretmen haftanın belirli bir günü ve saati mutlaka dersi olmasını istiyorsanız bu ilişkiyi kullanabilirsiniz. Örneğimiz için günlük en az ders sayısı 4 olsun diyelim.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” butonuna tıkladığınızda açılan pencerede ‘Gelişmiş’ butonuna tıkladığınızda 5 numaralı ilişki olan ‘Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz (Boş Günler Dikkate Alınmaz)’ ilişkisini seçmelisiniz.

*Bu ilişki türünden 2 tane bulunmaktadır. Sonunda (Boş Günler Dikkate Alınmaz ) ibaresi bulunmayan seçildiğinde, öğretmenin boş günü olmasını istemediğimizde kullanabiliriz.

Aşağıdaki örneğimizde Ali ÇEKEN isimli öğretmenimizin pazartesi 1 saat dersi bulunmaktadır.

Şimdi ilişki türümüzü tanımlayalım .

Kırmızı alanla belirtilen kısımda olmasını istediğimiz değer yazılarak belirlenir.

Yeşil ile belirtilen alandan ilişkinin kimlere uygulanacağı belirlenir.

Mavi ile gösterilen alanda uygulanacak olan öğretmen, ders, sınıf seçilmektedir. Turuncu ile gösterilen takvim alanında ise hangi gün ve saatlerde bu ilişkinin dikkate alınacağı ayarlanmaktadır.

İlişki türü tanımlandıktan sonra artık planlamaya geçebilirsiniz. Tanımlamamız sonra artık Ali ÇEKEN simli öğretmenimizin günlük en az ders sayısı 4 olarak belirlendi.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder