Bu bölümde seçmeli dersleri gruplandırmadan bahsedeceğiz.

Seçmeli derslerin planlandırılmasının temeli grup mantığı üzerine oluşturulur.Yani bir dersi örnek olarak bir dersi 150 öğrenci seçmişse bu 150 öğrenciyi tek bir öğretmene veremeyeceğimize göre bunları 5 öğretmene , 4 öğretmene bölerek gruplara ayırıyorsunuz.

Gruplara ayırırken şunlara dikkat edilmeli;

  • Toplam grup sayısı
  • Seçmeli ders verebilecek öğretmen sayısı

seçmeli ders verebilecek öğretmen sayısı örnek olarak 15 ise max. 3 tane gruba girebilecekse totelde 45 grup yapar yani sizin seçmeli derslerinizi max.45 grup olarak yapabilirsiniz.

Seçmeli dersler sayfamıza bakacak olursak öğrencilerimizin dersleri kırmızı renktedir. Yani bunlar herhangi bir atama yapılmamış, gruba dahil edilmemiş anlamındadır.

Grup oluşturma sol üst köşede bulunmaktadır. ‘Grup ekle’ butonuna bastıktan sonra karşımıza ‘ seçmeli dersler için grup oluşturun sayfası açılmaktadır.

Açılan pencereden dersi seçip daha sınıfları seçtiğinizde o seçilen sınıflarda kaç öğrencinin o dersi seçtiği grup bölüm kısmında yazmaktadır. Seçen kişi sayısını belirlediğiniz grup sayısına bölebilirsiniz ve gruplarınızın öğretmenlerini belirleyebilirsiniz.

Tamam butonuna bastık ve dersimizi tanımlamış olduk .

Aşağıdaki görsele bakacak olursak ‘Seçmeli BT ‘ dersimiz artık atandığı ve gruba bölündüğü için açık renk halini aldı.

Örnek olarak 1 dersimiz için göstermiş olduk bu şekilde tüm dersler için olması gerekmektedir.Tüm derslerimizin gruplandırması bittikten sonra artık derslerimiz açık renk halini almış bulunmaktadır.

Bütün derslerimizin gruplandırması bittikten sonra tekrar grup ekle dersek ; Örnek bi dersi tekrar seçtiğimizde bu derste bölüm olduğunu ayrıyetten bölüm eklemek isteyip istenilmediği sorulmaktadır.Yeni bölüm eklendiğinde grup sayısı değişecektir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder