Aylık ve çok haftalı program nasıl yapılır inceleyelim .

Örnek dosyamıza bakacak olursak 4 hafta olarak bir program hazırlanmış.

Bunun için öncelikle temel bilgiler kısmından ‘ Çok dönemli veye çok haftalı program ‘ kutucuğunu işaretliyoruz.

Hafta ya da dönem tanımla diyerek tanımlamamızı yapmamız gerekmekte.

Kırmızı çerçeve içerisinde bulunan alandan programımız kaç hafta olacak ise onu işaretliyoruz tamam diyerek haftaları aktif etmiş oluyoruz.

Dikkat etmemiz gereken diğer durum ise öğretmenlere ders tanımlarken diğer program türüne göre yani haftalık programa göre dersin ne şekilde planlanacağı mevcuttur.

Yani dersi öğretmene verirken sağ tarafa ekstra bir kutucuk daha açılmaktadır .Burada dersin herhangi bir hafta mı olacağı yoksa sadece 1. hafta mı, 2. hafta mı , 3. hafta mı , 4. hafta mı olacak buraya yeterli bir şekilde dersin hangi hafta yada hangi şekilde olacağını belirtmeniz gerekiyor.

Haftalık ders saati bölümünden ders saati kısmını ayarlayıp örnek olarak 2+2 bunun yan taraftaki bölümde hangi hafta uygulanacağını belirtmeniz gerekmektedir. Bazen 17 saat, 20 saat gibi program boyunca bu dersi alması gerekiyor olabilir sınıfın .Bu durumda biz haftalık ders saati kısmını 1*17 olarak tanımlıyoruz ve herhangi bir hafta şeklinde belirtiyoruz.

Bu tanımlamayı yaptıktan sonra yapacağımız işlem planlama ilişkisine girip burada ders kartlarının günlere dağılımı ilişkisini kullanmak * ‘lı tanımladığımız dersler için .

Ders kartlarının günlere dağılımı ilişkisinde bu tanımlamış olduğunuz 17 saatlik dersler için hafta içerisinde günlük en fazla kaç saat olacağını sınırlayarak dağılımını sağlıyorsunuz

Görsele bakacak olursanız günlük en fazla 2 saat olacak şeklinde bu 17 saatlik kartı 4 haftaya paylaştır şeklinde bir ilişki tanımlamış oluyoruz.Siz dilerseniz haftada kaç gün olacağını da sınırlayabilirsiniz bir üst kutucuktan.

Çıktı alırken tablo kısmında haftalar gözükmez ama siz dilerseniz bunu tablo yapısını değiştir kısmından ayarlayabilirsiniz. Biz örnek olarak satırda önce haftalar sonra gün olarak ayarlama yaptık .

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder