Tanımlama işlemleri menüsünde binalar butonu bulunmaktadır.

Eğer birden fazla binamız mevcutsa ve binalar arasında öğretmenlerimizin günlük veya haftalık olarak geliş gidiş saatlerinin çok fazla olmasını istemiyorsak ya da binalarımız arasında ciddi bir mesafe var ve bu binalar arasındaki geliş gidiş için öğretmenlerin ders programlarında boşluk bırakılmasını istiyorsak o zaman binalar özelliğini kullanmamız gerekmektedir.

Binalar butonundan ekle diyerek yeni bina ekleyebilirsiniz.

Alt tarafta sınıf tüm gün aynı binada olsun şeklinde bir kutucuk var eğer farklı farklı derslikleriniz varsa ve gidiş geliş sorun değilse bu işareti kaldırmalısınız.çünkü bu planlamanın oluşmasını zorlaştıran bir özelliktir.

Bir alt kısımda binalar arası ulaşım için gereken ders arası diyor eğer binalar arası mesafe varsa örneğin 40 dk , 45 dk gibi burda duruma göre 1- 2 gibi boşluklar bırakabilirsiniz.

Bina tanımladıktan sonra olay dersliklere kaymaktadır çünkü öğretmene veya sınıfa ders tanımlarken biz o dersin nerede yapılacağını belirliyoruz.

Örneğin sınıfın dersliği olarak seçili fakat bu sınıfın dersliği hangi binada artık onun belirlenmesi gerekiyor ve diğer dersliklerin nerede olduğu .

Tanımlı dersliklerde hangi binada olduğunu güncelle butonundan alt tarafa açılan alandan güncelleyebilirsiniz.

Binaların tanımlamasından sonra öğretmenler için ayarlama mevcuttur.

Öğretmenlerin kısıtlamalar butonuna bastığımızda sol altta bulunan binalar arasındaki günlük transit sayısı üst sınırı şeklinde bir ayarlama var yani burada öğretmen binalar arasında günde kaç defa gidip gelsin bunu sınırlandırıyorsunuz.Dilerseniz haftada bu değişimin kaç defa olacağını belirleyebilirsiniz.

Eğer binalar arası mesafe varsa ve gün içerisinde değişmesini istemiyorsanız değeri 0 yapıyorsunuz. Bu durumda öğretmen gün içerisinde binalar arasında değişmemiş oluyor .

Bu ayarlamayı tümüne uygula diyerek tüm öğretmenlere uygulayabiliriz.

Binaların aslında en büyük faydası bu şekilde öğretmenlerin git gel yapmasını engellemek.

Öğretmenlerin kısıtlamalar butonundan yaptığımız bu ayarlamayı planlama ilişkisi ile nasıl yapıyoruz birde buna bakalım .

Planlama ilişkileri ‘ Gelişmiş’ sekmesinde 26 numaralı ‘ Günlük en fazla farklı bina sayısı seçilen değerden fazla olamaz .’ kart ilişki türü bulunmaktadır.

Bu ilişkinin aslında önemi takvimden hangi günler uygulanacağını detaylandırabiliyorsunuz . Ya da bu ilişkinin sınıflar mı yoksa öğretmenler için mi uygulanacağını ayarlayabiliyorsunuz.

Görselimize bakarsak günlük en fazla farklı bina sayısı değer 0 seçili ve 0 oluyor. Eğer 1 yaparsak değeri gün içerisinde 1 defa öğretmenin bina değiştirebileceğini konusunda programa yetki vermiş oluyorsunuz.

İlişki sayesinde de en azından planlama sırasında bazı esnetmeler olacağı için hatalı bir dağılım sırasında daha rahat bir dağılım olmasını sağlayabilirsiniz.

Binalar butonuyla farklı bir yaklaşımı inceleyelim şimdide

Okulumuzdaki öğretmenler ikili devrede eğer gün içerisinde sabahtan dersi varsa öğleden sonra , öğleden sonra dersi varsa sabahtan ders istemektedir.

Bu durumda biz okulumuzda bina olmamasına rağmen öğleci ve sabahçı şeklinde 2 bina tanımladık. Daha sonra derslikler butonundan sabahçı sınıfların dersliklerini güncelleyip onların binalarını sabahçı bina öğleci olanlarınkini öğleci bina şeklinde güncelledik. Bu şekilde programda günlük farklı bina sayısı 0 şeklinde bir ilişki tanımladık dolayısıyla artık öğretmenler gün içerisinde bina değiştirmeyeceği için ya sabahçı öğleci olacaktır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder