Bu bölümde sınıfların, öğretmenlerin ve çarşaf listelerdeki program tablolarının nasıl güncelleneceğini, buradaki metinlerin ve hücre içerisinde gösterilen bilgilerin nasıl değiştirildiğini inceleyeceğiz.

Öncelikle “Ana Menü” de bulunan ‘Yazdır’ butonuna tıklıyoruz. Açılan Ön İzleme penceresinde tablo içerisinde değiştirmek istediğiniz alanın üzerine gelip aşağıdaki resimdeki gibi 2. adımda kırmızı çerçeve ile gösterilen alanda saatlerin olduğu kısma sağ tıklayarak açılan menüden ‘Yazdırma Ayarları’ nı açıp ilgili hücrenin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Her hücre içerisinde 3×3 matristen toplam 9 alan vardır. Bu 9 alan üzerinde bilgiler yazılır.

Görselimize bakacak olursak ders saatlerimiz alt satırda ortada yazdırılıyor. Ders isimleri ise orta satırda tam ortasında yazdırılıyor.

Aşağıdaki yeşil çerçeve içerisindeki gibi ‘Yazı tipi’ sekmelerinden menülere göre ilgili yazının boyut büyüklüğünü, yazı tipinin kalın, eğik, alt çizgi gibi ayarlarını yapabilirsiniz.

Aşağıdaki mavi çerçeve içerisindeki alanda ‘Saati iki satır halinde yazdır’ seçeneği otomatik işaretli olarak gelir. Bu şekildeyken saatler resimde gösterildiği gibi alt-üst olarak yazılıdır.

Eğer bu ibareyi kaldırırsak saatler yan yana yazılacaktır.

Aşağıdaki turuncu renkli kutucuk içerisindeki Zil kısmından zilleri güncelleyebilirsiniz, Zaman Formatı kısmından nasıl gözükeceğini ayarlayabilirsiniz.

Aynı şekilde günleri de güncelleyebiliriz. Günlerin üzerine gelip sağ tıklayarak yine ‘Yazdırma Ayarları’ kısmından kısa adını, tam adını, günleri sayı olarak yazdırabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve içerisindeki gibi konumunu Pozisyon kısmından ayarlayabilirsiniz.

Duruma göre dikey de yazdırabilirsiniz.
‘Alan dışındaki metni kesme’ seçeneği seçilerek, eğer metin sığmazsa kesmemesi için bir ayarlama yapılır.
Sizler için hangi ayarlama uygunsa onu ayarlayabilirsiniz.

Aynı durum tablolar için de geçerlidir. Tablodaki hücrelerin içine sağ tıklayarak ‘Yazdırma Ayarları’ na giriş yapıp düzenleme yapabilirsiniz.

Ders, sınıf, öğretmen, grup, derslik, toplam saat, zil gibi 7 ye yakın bilgiyi ders programı hanelerinde yazdırabiliyoruz.

En son ‘Tümüne Uygula’ diyoruz ki bütün ayarlarımız tüm hücrelere uygulansın.

Sistemi ilk defa kurmuşsanız arka arkaya olan iki dersin birlikte yazılmasını ayarlayabilirsiniz.

Tablo yapısını değiştir kısmında hücreler sekmesinde ‘Kartları blok olarak yazdır’ olarak ayarlamalıyız.

Örnek olarak günlük ders saatimiz 7 olsun dedik ve görselimizdeki öğretmenimizin 7. saatleri boş olarak gözükmektedir.

Eğer ki biz bu şekilde gözükmesini istemiyorsak;
‘Tablo Yapısını Değiştir’ butonuna tıklıyoruz ve kırmızı çerçeve içerisindeki gibi ‘Boş sütunları gizle’ seçeneğini işaretliyoruz.

Yine tablo yapısında satır ve sütunlarda ne yazacak, ekstra bilgiler olacak mı bunları da mavi renkli kutucuk içerisinde belirtildiği alanlardan ayarlayabilmektesiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder