aSc Timetables Ders Planlama Programı’nda bir dersin hafta içinde hangi gün, hangi saatte, hangi sınıflarda veya hangi öğretmenlerle olduğunu ‘Tablo olarak: Dersler’ raporunu kullanarak öğrenebilirsiniz.

Örneğin çarşamba günü 2. ders 5B, 7D sınıflarında beden eğitimi dersi olsun. Bu ders sırasıyla kısa kodları ÖC ve BÇ olan öğretmenlerimiz taraflarından veriliyor olsun.

Bunun için öncelikle “Ana Menü” ve “Dosya İşlemleri” menüsünde de bulunan ‘Yazdır -*>* Ön İzleme’ butonunu tıklıyoruz. Menülerin en sağında ‘Yazdır Ön İzleme’ adında yeni bir menü açılmaktadır.

Bu menüden aşağıdaki resimde mavi çerçeve içerisinde işaretlenmiş ‘Raporunuzu Seçin’ alanında ‘Tablo Olarak: Dersler’ seçeneğini işaretliyoruz.

Hücrenin tasarımını ise, daha rahat okunsun diye ortanın solunda öğretmenler, üst solda sınıflar ve alt solda derslik olarak ayarladık.

Burada turuncu çerçeve içerisindeki ‘Tümüne Uygula’ butonu ile dilerseniz tüm hücrelere de aynı ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz. Mavi çerçeve içerisindeki ‘Yazı’ butonu ile görüldüğü gibi hücre içerisindeki yazıların boyutunu ve biçimini değiştirebilirsiniz.

Aslında bu rapor türünün ‘Tablo Yapısını Değiştir’ butonunu açtığımızda üst tarafta dersler bulunmaktadır. İsterseniz burada sınıfları seçebilirsiniz ve bu şekilde sınıf bazında görebilirsiniz.

Aşağıdaki resimdeki gibi ‘Filtre’ butonundan ise istediğiniz dersi filtreleyebilirsiniz. Örneğin rehberlik dersini filtreleyim. ‘Filtre’ butonuna tıklayınca karşımıza açılan pencerede aşağıdaki gibi kırmızı çerçeve içerisindeki ‘Dersler’ butonuna tıklıyoruz.

Seçim yapacağımız liste ekrana geliyor. Burada turuncu çerçeve içerisinde gösterildiği gibi Rehberlik dersini yeşil tik ile işaretleyerek seçiyoruz. Seçtiğimiz kayıtlar sol tarafta görünecektir.

Artık sadece Rehberlik dersimiz raporda görünecektir.

Yine, ekstra satır ve sütun da ekleyebilirsiniz. Örnek olarak bu dersi veren öğretmenler şeklinde.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder