Bu planlama ilişkisi seçmiş olduğunuz derslerin, haftanın günlerine dağılımını otomatik ayarlayan bir ilişkidir. Örneğin 2 saat blok olarak tanımlı dersin 1+1 olarak iki farklı güne yerleşmesine izin vermiş olursunuz. Arzu edilirse en az sayıda kartın bölünmesi sağlanabilir. Program planlama sonrası hangi kartların bölündüğünü size gösterir.

Örneğin; 5 saatlik bir dersi 3+2 ya da alternatif olarak 2+2+1 şeklinde 2 gün yerine 3 güne bölebiliriz. Aşağıdaki örnekte ders kartlarının günlere dağılımı özelliğini görebilirsiniz.

Örneğimizde 5 saatlik Türkçe dersimizi seçelim. Ders kartlarının günlere dağılımı işlemini kullanırken öncelikle dersler butonundan dersi seçip güncelle butonundan o derse ait ders kartlarını 1*5 şeklinde göstermeliyiz.

1*5 şeklinde tanımlanan TÜRKÇE dersi için artık ilişki tanımlanabilir.

1. Kısımda Mavi kutucuk içerisinde bulunan alandan ders adı seçilmektedir. 2. kısımda Yeşil kutucuk içerisinde bulunan alandan bu planlama ilişkisinin uygulanacağı sınıflar seçilmektedir. 3. kısımda Kırmızı kutucuk içerisinde bulunan alandan ders kartlarının günlere dağılımı seçilir.

Ders kartlarının günlere dağılımı seçeneğinden sonra ilişki planlaması için ‘Ayarlar’ butonuna basılır. Ayarlar sekmesinden dersin yerleşme durumu kartların günlük- haftalık yerleşimini Min / Max sınırlandırılmaktadır.

Planlama ilişkisine ait durumları da belirttikten sonra artık ‘Tamam’ butonuna basarak ilişki türü son olarak oluşturulup kaydedilmektedir. Artık tanımlanan ilişki türünüzün uygulanması için planlamayı başlatabilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder