Dersler butonunu açtığımızda herhangi bir dersi seçtiğimizde bu dersin kısıtlamalar butonunu açtığımızda karşımıza bir pencere açılmaktadır.

Bu sayfa üzerinde çok fazla ayar yapılamamaktadır. Burada önemli olan 2 ayar bulunmaktadır. Birincisi, ‘Çift dersler uzun aralara yayılabilir’ ayarıdır.

Bu ayarlama eğer bir mola tanımlamışsanız, molada 2 saatlik derslerin mola öncesinde ve mola sonrasında bölünmemesi için bir ayarlama yaptıysanız ve eğer bu ders için bu kuralın uygulanmasını istemiyorsanız bu ayarı aktif etmeniz gerekmektedir. Artık bu ders mola öncesinde ve sonrasında yerleşebilir şeklinde bir ayarlama yapmış oluyorsunuz.
aSc Ders Planlama Programı’nda nasıl mola tanımlanacağı ile ilgili bilgiler “F.16) Mola Tanımlama” bölümünde anlatılmıştır. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

Diğer önemli ayarlama ders kartlarının günlere dağılımı çubuğudur. Burada tüm dersler için ideal dağılım günlük sadece 1 kart olabilir şeklinde ayarlanmasıdır.Bu ayarlamayı eğer ders programınız oluşmuyorsa bazı dersleriniz için orta dağılım günde bir kaç kez olabilir yani birden fazla blok olabilir şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Bunu düşüğe aldığınızda bazen planlama sırasında günde 2 kartı daha doğrusu 1+1 yada 2+2 olan bir dersin aynı güne 4 saat verildiğini görebilirsiniz. Planlamamız zor bir planlama ise bazı dersler için bu ayarlamayı normale alabiliriz bu sayede program planlamanın başarılı olması için buradaki ayarlamada da bir dersin birden fazla kartı aynı güne vermesi gerekiyorsa bu durumda bunu verecektir. Ama bahsettiğimiz üzere varsayılan olarak günlük sadece 1 kart olabilir şeklinde ayarlanması burada bu kart ilişkisinin öneminde sıkı olarak ayarlanması yani kesinlikle buna uyulmasını istiyoruz.

Buradaki diğer önemli ayarlama ise en sona aldığımızda bir dersin örneğin 2 saatlik 1+1 dersin arka arkaya olamasını istemiyorsanız arada boş gün verilmesini istiyorsanız o zaman bu ders için bu ayarlamayı bu şekilde yapıyorsunuz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder