Diyelim ki okulunuzdaki 5. ve 6. sınıfların MATEMATİK dersine aynı öğretmen giriyor olsun.

5A,5B ve 5C sınıflarının matematik dersinin gün içerisinde art arda gelmesini, ve böylece öğretmenin tüm gün boyunca, aynı seviye sınıflar için hazırlandığı konuyu anlatması sağlanmış olur.

Bunun için aSc’nin gelişmiş planlama ilişkilerini kullanabiliriz.

Öncelikle seçilen sınıfların matematik dersleri arasında boşluk olmaması gerektiğini belirten bir ilişki girmemiz lazım:

“Ana Menü” ve “Planlama/Yerleştirme” menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede ‘Gelişmiş’ butonunda kart ilişki türü olarak 16 numaralı ‘Haftalık Boş Ders Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisini seçiyoruz.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi hemen altta değer kısmında ‘0’ seçiyoruz. Yani hiç boşluk olmasın anlamına geliyor. Bu ilişkiyi yeşil çerçeve içerisinde de belirtildiği gibi ‘Küresel Uygula’ diyoruz. Yani seçilen sınıflarda ayrı ayrı uygulanmasın. Burası önemli. Daha sonra mavi çerçeveli kısımdaki gibi sınıflarımızı seçiyoruz.

Planlamadaki önemini de Yüksek giriyoruz.

Bu ilişki tek başına matematik derslerinin art arda yerleşmesini sağlayabilir, fakat tüm sınıflarda matematik dersinin aynı güne yerleşmesini sağlamaz.

Bunun için başka bir ilişki daha tanımlamamız gerek.

4 numaralı ‘Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisi bunun için yeterli olacaktır. Aşağıdaki resimdeki gibi değer olarak matematik dersi her sınıfta haftada 3 gün olacak şekilde seçersek, ve yine ‘Küresel Uygula’ seçeneğini aktif edersek bu ders her sınıfta aynı güne denk gelecek şekilde yerleşecektir.

‘Tamam’ diyerek planlama aşamasına geçebilirsiniz. Eğer planlama yapmak konusunda aklınızda soru işaretleri varsa bununla ilgili detaylı anlatımın yer aldığı A.9) Ders Programı Oluşturma bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.

Görüldüğü üzere dersler istediğimiz şekilde yerleştirilmiştir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder