Bir öğretmen bir sınıfın birden fazla farklı dersine giriyorsa ve bu derslerin o sınıfta arka arkaya yerleşmesini istemiyorsanız bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde ALİ ÇEKEN adlı öğretmenimizin 5/A sınıfına görüldüğü üzere cuma günü arka arkaya 2 farklı dersi bulunmaktadır. Bu durumda 5/A sınıfı Ali öğretmenle üst üste 4 saat ders yapacak anlamına gelir.

Bunu engellemek için Ana menüde ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama ilişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede ‘Gelişmiş’ butonuna tıkladığınızda kart ilişki türü olarak 35 numaralı ilişki olan ‘Seçilen Sınıfların Seçilen Dersleri A ve B Grubundaki Tablolarda Ardışık Yerleşemez.’ ilişkisini kullanalım.

Burada ilişkimizi seçilen sınıflara uygula diyerek seçiyoruz. Alt taraftan yine bu ilişkinin hangi sınıflara uygulanacağını ‘Değiştir Sınıflar’ kısmından seçiyoruz. Yine isterseniz ‘Değiştir’ Öğretmenler diyerek bu ilişkinin hangi öğretmenler için uygulanacağını belirleyebilirsiniz. ‘Değiştir’ Dersler diyerek de ardışık yerleşmesini istemediğiniz 2 dersi seçmelisiniz.

“Tamam” diyerek planlamayı başlatmadan önce “Planlama Sonrası Kontrol” butonuna basıp bakacak olursak haliyle mevcut yerleşimde bu durumda bir hata olduğunu gösterecektir.

Bir planlama başlatıp bakarsak artık Ali öğretmenimizin 5/A sınıfına olan bir dersi salı 3-4. saate diğer dersi cuma 5-6. saate yerleşti.

.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder