Okulunuzda bazı öğretmenleriniz son saatlere ders istemiyor veya bazı günlerde okuldan erken ayrılmak istiyor olabilirler.

Örneğin uzak yoldan gelen, ulaşım sıkıntısı çeken bir öğretmeniniz olabilir veya çocuğunu okuldan alması gerekiyor olabilir. Eğer öğretmenlerinizin bu özel isteklerine uyan bir program yapmak isterseniz aSc’nin gelişmiş planlama ilişkilerinden yararlanabilirsiniz.

Böyle bir durumda aşağıdaki resimdeki gibi öğretmenin zaman tablosunda son saatleri kapatabilir ve buralara ders yerleşmesini önleyebilirsiniz.

Fakat bu çok fazla önerilen bir durum değil. Kapatmalar programın algoritmasının sıkıştırır ve ders programı yapma süreniz uzar. Bunun yerine gelişmiş planlama ilişkilerinden yararlanmalısınız. Ayrıca planlama ilişkileri sayesinde dilerseniz programın zorlandığı kısımda göz ardı edebileceği ders sayısını belirleyebilirsiniz.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 45 numaralı ‘Seçilen Saatlerde Ders Bitemez’ ilişkisi ile seçilen öğretmenlerin son saatlere ders yerleşmesini engelleyebilirsiniz.

Bunun için 4. adımda yeşil çerçeve ile gösterilen ‘Filtre’ alanında ‘Değiştir’ Öğretmenler diyerek bu öğretmenlerinizi seçmeniz gerekmektedir.

Turuncu renk ile işaretlenmiş takvim kısmında altıncı ve yedinci dersler işaretlenmiş ve bu sayede seçilen öğretmenlerin en geç beşinci dersin sonunda okuldan ayrılması sağlanmıştır.

‘Tamam’ diyerek A.9) Ders Programı Oluşturma aşamasına geçebilirsiniz. (Planlama adımları için linke tıklayınız.)

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder