aSc Ders Planlama Programı’nda bir ders programı yaparken tüm veri giriş işlemlerinizi yaptıktan sonra mutlaka planlama ilişkileri girerek ders programını toparlama işlemi yapmanızı öneririz.

“Ana Menü” de ve “Planlama/Yerleştirme” menüsünde bulunan “Planlama İlişkileri” butonuna bastığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” sekmesinde 50den fazla planlama ilişkisi bulunmaktadır. Başında yıldız(***) işareti olan ilişkiler okullarda en çok kullanılan ilişkilerdir.

Bu ilişkilerin bir çoğunda aşağıdaki gibi bir takvim karşınıza çıkar.

Takvim kullanımı ilişki açısından oldukça önemlidir. Fakat takvim kullanımı, zaman tablosu ile karıştırılmamalıdır. Takvimde yeşil tik ile işaretlenmiş olan alanlar, girmekte olduğunuz ilişkinin uygulanacağı alanlardır.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Örneğin; Okulunuzdaki bazı öğretmenlerinizin ders sayısı çok az ve haftanın 2 günü öğleden sonraki saatlerini boşa çıkarmak istiyorsunuz. Diğer ders programlarında bunun için öğretmen zaman tablolarında rastgele kapatmalar yapmak zorunda kalırsınız ve istemeden de olsa program yapma süreniz uzar. Çünkü programın algoritması için boş verilecek en uygun alan hangisi bilemezsiniz.

aSc Ders Planlama Programı’nda ise bu düşünülmüştür. Aşağıdaki gibi 4 numaralı ‘Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisi kullanılarak değer olarak 3 seçmeniz, toplamda yer alan 5 gününüzden 3 gününe ders yerleştirsin ve 2 gün otomatik boş versin anlamına gelmektedir. Eğer 1 gün boş vermek isteseydiniz, değer olarak 4 seçmeniz gerekirdi.

Bunu, ‘Seçilen Öğretmenlere Uygula’ diyerek ‘Değiştir’ Öğretmenler diyerek bu ilişkiyi uygulamak istediğimiz öğretmenleri seçiyoruz. Aşağıdaki ilişkide Aslı Akbulut (AA) isimli öğretmenimiz seçilmiştir.

Son olarak takvimde de, aşağıdaki resimdeki gibi öğleden sonra boş vermek istediğimiz için, öğleden sonraki saatleri yeşil tik ile işaretliyoruz. Çünkü sabah saatleri ile bir ilgimiz yoktur, sabah ders yerleştirilsin veya yerleştirilmesin bizim için önemli değildir. Önemli olan öğleden sonra sadece 3 gün dersi olmasıdır. Eğer sabahtan boş vermek isteseydiniz sabah saatlerini işaretlemeniz gerekirdi.

Planlamadaki önemini de ‘Yüksek’ giriyoruz.

Artık “A.9) Ders Programı Oluşturma” aşamasına geçebilirsiniz.

Planlama işlemi bittiğinde görüldüğü üzere Aslı öğretmenin pazartesi ve çarşamba günleri öğleden sonrasına ders yerleştirmemiştir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder