Bu kısımda sınıfların eğitim bloğu özelliğine bakacağız.

Derslik yetersizliği sebebiyle bazı sınıflarımızın okula geliş gidiş saatleri diğer sınıflardan farklı olabilir bu durumda biz zaman tabloları üzerinden bu işlemi yapabiliriz.

Fakat zaman tabloları üzerinden bu işlemi yapmak gün sonunda programın oturmasında zorluk çıkaracaktır. Bu yüzden bu işlemi sınıfların eğitim bloğu üzerinden programın otomatik olarak yapması en doğru tercih olacaktır.

Örnek sınıfımızı inceleyecek olursak bir günde en az 8, en fazla 10 saat ders alabiliyor ve yine bir gün 14. saatte ya da 8. saatte okuldan gidebiliyor.Aynı şekilde bir gün 1. saatteyken bir gün 7. saatte okula gelebiliyor.

Bu bilgiler ışığında bu sınıfımız için bir eğitim bloğu yapılandırması yapalım. Bu sayede program ders programı yerleştirirken cuma günü ilk 8 saat yerine çarşamba günü ilk 8 saat verebilir.

Sınıfımızın kısıtlamalar butonunu açıyoruz. Eğitim bloğu bölümünden gelişmiş sekmesini açıyoruz. Burada tüm sınıflar için kesintili ayarı otomatik gelir bu tavsiye edilen bir ayarlamadır.

Bunun yerine biz el ile yapılandırmayı açıyoruz. Burada ilk aşama olarak sınıfın okula gelebileceği en geç saati belirliyoruz.

Bizim örneğimizde sınıfımız okula en geç 7. saatte gelebiliyordu. Son ders bitişi en geç 14 en erken ise 8. saat olarak zaman tablosunda gösterilmişti.

Günde min. ve max. alması gereken ders sayısı örneğimizde en az 8 saat en fazla 10 saat şeklinde ayarlanmıştı. Onu da bu şekilde belirtebiliriz. Tümüne uygula butonunu kullanarak bu ayarlamaları diğer sınıflara da uygulayabiliriz.

Fakat okulumuzda cumartesi günleri de ders yapılıyor ve haftaiçi min. 5, cumartesi günü max. 3 saat ders yapılıyor ise böyle bir durumda günlük max. ve min. ders sayısını bu şekilde belirtmek yanlış olacaktır. Bunun yerine sadece 5 gün için programa ilişki girebilir ve haftaiçi günlük en az 5 saat dersi olsun diyebiliriz. Böylelikle cumartesi ile bir ilgimiz kalmayacaktır.

Yine alt tarafta öğretim gün sayısını ayarlayın olarak bir ayar bulunmaktadır. Özellikle 12. sınıflarda işletmeye gideceği günleri buradan belirleyebilirsiniz. Eğitimin kaç günle sınırlanacağını ayarlayabilirsiniz ve otomatik olarak hangi günlerin boş olacağına programın karar vermesini sağlayabilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder