Örneğin okulunuzda ilk saatlere, çok gerek duyulmadıkça ders yerleşmesini istemiyorsunuz fakat gerektiği durumlarda bunu haftada max. 1 gün göz ardı etmek istediniz. Sınıfların zaman tablosunda ilk saatleri soru işareti ile işaretleyebilir ve mecburi durumlarda ders yerleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimdeki gibi bir ayarlama seçilen tüm soru işaretli alanlara mecburi durumlarda ders yerleştirebilir anlamına gelmektedir. Bunu sizin istediğiniz gibi max. 1 ile sınırlamak için aşağıdaki resimdeki gibi bir ayarlamayı da yapmalısınız. Sınıfların ‘Kısıtlamalar’ butonuna bastığınızda açılan pencerede ‘Max. Soru İşaretliler’ değerini 1 yapmanız gerekmektedir. Böylece soru işaretli alanlardan max. 1 tanesine ders yerleşecektir.

Fakat bu kısıtlamayı 2 koşul gerektiren durumlarda kullanamazsınız. Bunun için planlama ilişkilerini kullanmanız gerekmektedir. aSc’nin gelişmiş planlama ilişkilerinden 8 numaralı ‘Bir Haftada Seçilen Değerden Fazla Ders Olamaz’ ilişkisi kullanılarak aşağıdaki adımlar uygulandığında seçili saatlerde haftada max. 2 ders yerleşecektir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder