Bazı durumlarda öğretmenlerimiz için yarım gün tatil ayarlaması yapmak isteyebilirsiniz.

Bu tatil durumunun öğretmen programlarında tatil olarak belirtilip gözükmesi için nasıl bir tanımlama yapacağız inceleyelim.

Öncelikle bunun için tatil adında bir ders tanımlıyoruz ve bu dersimiz kaç ders saatine eşitse o şekilde dağılımını blok olarak ayarlıyoruz.

Tanımlamanın ardından bu dersimizi hangi öğretmen için uygulayacaksak yani hangi öğretmenimize boş vereceksek aşağıdaki resimdeki adımları takip ederek o öğretmene sınıf olmadan ders ataması gerçekleştirilir. Siz öğretmene kaç saat boş verecekseniz saat alanında onu yazmalısınız. Biz 2 saat boş vermeyi tercih ettik.

Bu işlemler sonrasında bir planlama ilişkisi tanımlayacağız. Tanımladığımız bu tatil dersinin normal derslerden önce mi olmasını istiyoruz, sonra mı olmasını istiyoruz ya da önce ve sonra olması farketmez gibi hangisi uygunsa o ilişkiyi uygulayacağız.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 38, 39 ve 40 numaralı ilişkilerimizi kullanacağız.

-38 numaralı ilişki ‘ A ‘ grubundaki dersler ‘ B’ grubundaki derslerden sonra olmalıdır.

-39 numaralı ilişki ‘ A ‘ grubundaki dersler ‘ B ‘ grubundaki derslerden önce veya sonra olmalıdır.

-40 numaralı ilişki ‘ A’ grubundaki dersler ‘ B’ grubundaki derslerden önce olmalıdır.

Örnek olarak önce veya sonra olmalıdır olan 39 numaraları ilişkiyi kullanarak deneyelim.

Aynı işlemi siz 38 ve 40 numaralı ilişkiler için de durumunuza göre ayarlayabilirsiniz.

İlişkimizi ‘Öğretmenlere Uygula’ diyoruz ve ‘Değiştir’ Dersler kısmından A grubu olarak tatil dersimizi seçiyoruz ve B grubu olarak tatil dersi dışındaki tüm dersleri seçiyoruz.

Tanımlama ardından planlamayı başlatıyoruz.

Tatil saatimiz diğer ders saatlerimizden sonra olarak yerleştirildi. Tekrar bir planlama yapsak duruma göre bu derslerden önce de yerleştirilebilirdi.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder