Bu başlık altında kullanıcıların , programlarını toparlamak, boş gün vermek gibi sebepler ile zaman tablolarında yaptığı rastgele kapatmalardan kaynaklanan hatalar ve çözümleri anlatılacaktır.

Örneğimize bakacak olursak, öğretmenlerimizin zaman tablolarında rastgele pek çok kapatma gerçekleştirilmiş.

Planlama öncesi kontrol aşamasında pek çok öğretmen için hata uyarısı alabilirsiniz.

Başarısız bir planlama ile karşılaşmamak için, öğretmenlere yönelik isteklerimizi zaman tablolarından kapatma yapmak yerine “Planlama İlişkileri” ile tanımlamamız gerekmektedir.

Zaman tablosunda yapılan rastgele kapatmalar programınızda matematiksel olarak yerleşimin mümkün olmadığı durumlara yol açabilir.

Planlama ilişkilerini tanımlamadan önce, öğretmenlerin zaman tablolarındaki kapatmaları tamamen kaldırmanız doğru olacaktır.

Bunu pratik bir şekilde uygulamak için bir öğretmenin zaman tablosunu açarak “Tümüne Uygula” butonu ile diğer tüm öğretmenlere uygulayabilirsiniz.

Bir çok okul öğretmenlerin programlarını toparlamak boş gün isteklerini gerçekleştirmek için zaman tablolarında kapatmalar yapmayı tercih ediyor.

Bunun için zaman tablosunda kapatma yapmak yerine, aSc Timetables’ın planlama ilişkilerini kullanarak öğretmene bir gün otomatik boş gün verilmesini, haftalık ve günlük boş ders sayısının otomatik belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Planlama ilişkileri tanımlayabilmek için “Ana Menü” de bulunan “Planlama İlişkileri” menüsüne giriyoruz. “Gelişmiş Planlama İlişkisi”‘ne tıklıyoruz.

Öğretmenlere boş gün tanımlayabilmek için, 4 numaralı ilişki olan “Haftalık ders günü seçilen değerden fazla olamaz.” ilişkisini kullanıyoruz.

Burada değer olarak 4 seçtiğinizde artık öğretmenlerinize haftada 5 günden 4 üne ders verilecek, otomatik 1 gün boş bırakılacaktır.

Detaylı anlatım için tıklayınız.

Öğretmenlerinizin ders programdaki boşlukları azaltmak için, 15 numaralı ilişki olan “Günlük boş ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz.” ilişkimizi kullanabiliriz.

Burada girdiğiniz değer kadar günlük boş ders sayısını sınırlandırmış olursunuz.

Detaylı anlatım için tıklayınız.

Yine aynı şekilde programdaki boşlukları toparlamak için, 16 numaralı “Haftalık boş ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz” ilişkisi uygulamalısınız.

Girdiğiniz değer öğretmenin haftada toplam kaç saat boş dersinin olabileceğini ifade etmektedir.

Detaylı anlatım için tıklayınız.

Öğretmenlerin günlük boş dersinin üst üste olmasını istemez iseniz, 32 numaralı ilişkimiz olan “Boş ders uzunluğu seçilen değerden fazla olamaz.” ilişkisini kullanabilirsiniz.

Burada değer olarak 1 seçtiğinizde artık 2 ders arasında boş ders bırakılacaksa 1 dersten uzun boşluklar verilmemesini sağlayabilirsiniz.

Öğretmenlerinizin okula geldiği günlerde en az 2 saat dersinin olması istiyor iseniz, 5 numaralı ilişki olan “Günlük ders saati seçilen değerden az olamaz(Boş Günler Dikkate Alınmaz)” şeklinde planlama ilişkisi tanımlayabilirsiniz.

Değeri 2 olarak belirleyebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder