2’lik Kartlar Bölünebilir” özelliği ders programınızın yerleşiminde hayati bir rol oynar.

Yalnızca aSc Timetables’ta bulunan “2lik Kartlar Bölünebilir” özelliği ile, dersinize ait 2 saatlik blok ders, programın yerleşemediği durumda 1+1 bölünür.

Örneğin, 2 saatlik bir Türkçe dersiniz için, “2’lik Kartlar Bölünebilir” seçeneğini işaretler iseniz, programa girdiğiniz komutların uygulanabilmesi için, gerektiği durumda dersiniz 1+1 şeklinde bölünecektir. Ya da 2+1 dağılıma sahip bir Matematik dersiniz için, “2’lik Kartlar Bölünebilir” seçeneğini işaretler iseniz, gerektiği durumda dersiniz, 1+1+1 şeklinde bölünecektir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için, “Ana Menüde” bulunan “Öğretmenler” butonuna tıklamalısınız. Derslerinin bölünmesini istediğiniz öğretmeni seçerek “Ders Ataması” butonuna tıklamalısınız.

Atanan Dersler penceresinde dağılım sütununda belirtilen ~ simgesi, o derse bölünebilirlik yetkisi verildiği anlamına gelmektedir. Öğretmenin herhangi bir dersine bölünebilirlik vermek için dersi seçerek “Dersi Güncelle” butonuna basmalısınız

Açılan pencerede “2’lik Kartlar Bölünebilir” seçeneğini seçmelisiniz.

Kullanıcılarımızın en çok hata yaptığı durumlardan biri, günlük ders sayısının tek sayı olmasına rağmen, 2’lik blok saatlere sahip öğretmenlerinin derslerine bölünme yetkisi vermemesidir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse;

Planlama Öncesi Kontrol” işlemini başlattığımızda Büşra Öğretmen için, yerleştirilmemiş ders bloğunun olduğuna dair bir uyarısı penceresi çıkıyor.

Hatayı Görüntülemek için Tıklayınız” butonuna tıklıyoruz.

Örnekte görüldüğü üzere, Büşra Öğretmene atanan toplam 28 saat ders var. Ve öğretmenin zaman tablosunda pazartesi günü kapalı olmasına rağmen, günlük 7 saatten, 4 gün 28 saatlik derslerinin yerleşebileceği alan bulunmakta . Buna rağmen öğretmenin yerleşemeyen 2 tane 2şer saatlik blok dersi bulunduğunu görüyoruz.

Bu durum kullanıcılarımızın en çok hata yaptığı durumlardan biridir.

Büşra Öğretmenin günde 7 saatten 4 gün toplam 28 saat dersi var. Ve derslerinin hepsi 2 şer saatlik blok dersler. Günlük ders sayısının tek sayı 7 olmasından dolayı, Büşra öğretmenin derslerinin yerleşebilmesi için en az 4 adet 1 saatlik derse ihtiyacı var. Bu durumu çözmek için Büşra Öğretmenin en az iki adet blok dersine “2lik Kartlar Bölünebilir” komutu vermek gerekir.

Bunun için öğretmenimizin yerleşmeyen dersinin üzerine gelerek sağ tuşa tıklayarak“Dersi Güncelle” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede “2lik Kartlar Bölünebilir” seçeneğini işaretleyerek tamam butonuna tıklıyoruz.

Bu işlemi açıkta kalan diğer dersimiz için de uyguluyoruz.

Tekrar “Planlama Öncesi Kontrol” işlemi gerçekleştiriyoruz.

Görüldüğü üzere kontrol başarı ile gerçekleşti.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder