C.1.2) İlk yapılması gereken kontroller başlığını inceleyip uyguladığınız halde, planlama öncesi kontrolde aşağıdaki örnek görselde olduğu gibi, “Yerleştirilmemiş Ders Bloğu” uyarısı alıyorsanız, hatanın zaman tablolarındaki çakışmalardan kaynaklı olup olmadığını anlayabilmeniz için aşağıdaki adımları incelemelisiniz.

Bu örneğimizde “Planlama Öncesi Kontrol” işlemini başlattığımızda Büşra Öğretmen için, yerleştirilmemiş ders bloğunun olduğuna dair bir uyarısı penceresi çıkıyor.

Hatayı Görüntülemek için Tıklayınız” butonuna tıklıyoruz.

Örnekte görüldüğü üzere, Büşra Öğretmene atanan toplam 28 saat ders var. Ve öğretmenin zaman tablosunda pazartesi günü kapalı olmasına rağmen, günlük 7 saatten, 4 gün 28 saatlik derslerinin yerleşebileceği alan bulunmakta . Buna rağmen öğretmenin yerleşemeyen 2 tane 2şer saatlik blok dersi bulunduğunu görüyoruz.

Bu durum kullanıcılarımızın en çok hata yaptığı durumlardan biridir.

Büşra Öğretmenin günde 7 saatten 4 gün toplam 28 saat dersi var. Ve derslerinin hepsi 2 şer saatlik blok dersler. Günlük ders sayısının tek sayı 7 olmasından dolayı, Büşra öğretmenin derslerinin yerleşebilmesi için en az 4 adet 1 saatlik derse ihtiyacı var. Bu durumu çözmek için Büşra Öğretmenin en az iki adet blok dersine “2lik Kartlar Bölünebilir” komutu vermek gerekir.

Bunun için öğretmenimizin yerleşmeyen dersinin üzerine gelerek sağ tuşa tıklayarak“Dersi Güncelle” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede “2lik Kartlar Bölünebilir” seçeneğini işaretleyerek tamam butonuna tıklıyoruz.

Bu işlemi açıkta kalan diğer dersimiz için de uyguluyoruz.

Tekrar “Planlama Öncesi Kontrol” işlemi gerçekleştiriyoruz.

Görüldüğü üzere kontrol başarı ile gerçekleşti.

Bir örneğimizin çözümünü de zaman tabloları üzerinden gerçekleştirelim.

Bu örneğimizde “Planlama Öncesi Kontrol” işlemini başlattığımızda Aydın Öğretmen için, yerleştirilmemiş ders bloğunun olduğuna dair bir uyarısı penceresi çıkıyor.

Hatayı Görüntülemek için Tıklayınız” butonuna tıklıyoruz.

Örnekte görüldüğü üzere, Aydın Öğretmene atanan toplam 29 saat ders var. Ve öğretmenin zaman tablosunda derslerinin yerleşebileceği 31 saatin olduğunu görüyoruz. Buna rağmen 1 adet 2 saatlik blok dersin yerleşmediğini görüntülüyoruz.

Bu durumu çözmemiz için yukarıdaki örnekte anlatıldığı gibi öğretmenin yerleşmeyen dersine “2lik Kartlar Bölünebilir” yetkisi verilebilir. Fakat planlama öncesi kontrolde hata ile karşılaşmamak için, zaman tablolarında kapatmalar yaparken nelere dikkat edebileceğimizden bahsedelim.

Öğretmenin zaman tablosunda 31 saati açık olmasına rağmen 29 saatlik dersleri yerleşmiyor. Aşağıda görüldüğü üzere Aydın Öğretmenin pazartesi günü son 4 saati kapatılmış. Öğretmenimizin derslerinin 2’lik blok dersler halinde olduğunu belirtmiştik. Burada öğretmenimizin pazartesi günü son 4 saatini kapattığımızda öğretmenin pazartesi yerleşebilecek 3 saati kalıyor. Fakat dersleri 2lik blok dersler olduğu için pazartesi gününe en fazla 1 dersi yerleşiyor. Öğretmenimizin 4 saat yerine 3 saatini kapatmış olsaydık, öğretmenin pazartesi günü 2 dersinin yerleşme olasılığı yüksekti.

Yani aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi, öğretmenin son 3 saatinin kapatılıyor olması matematiksel olarak daha doğru bir yaklaşım olacak.

Zaman tablosunda son 3 saatin kapatıldığı durumda programın rahatlıkla yerleştiğini görebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder