Bu başlık altında, Planlama Öncesi Kontrol işleminde aşağıdaki görselde görüldüğü gibi, kritik ve öneri şeklinde karşılaşılan uyarıların ne anlama geldiğinden ve nasıl çözüleceğinden bahsedilecektir.

Planlama öncesi kontrol işlemini gerçekleştirmek için, “Ana Menü” ve “Planlama Yerleştirme” menüsünde de bulunan “Planlama Öncesi Kontrol” butonuna tıklıyoruz.

Eğer çözümlememiz gereken bir durum var ise, karşınıza aşağıdaki görselde görüldüğü gibi bir danışman penceresi gelir. Burada “Kritik” ve “Öneri” olarak iki kategori görürsünüz.

Aşağıdaki örneğimizde 1 adet kritik, 1 adet ise öneri şeklinde uyarı görüntülenmektedir.

Çözmemiz gereken kritik olarak nitelendirilen sorunlardır. Önerileri inceleyip geçmemiz yeterlidir.

Kritik sorunumuza bakacak olursak, 8A sınıfının zaman tablosunda 30 saati bulunmakta ve bizim 29 saat ders tanımladığımızı belirtmekte.

Bu sorun bize sınıfa atanan derslerde 1 saatlik dersin eksik olduğunu ya da zaman tablosunda 1 saat fazladan açık periyot olduğunu ifade etmekte.

Böyle bir durumda, zaman tablolarının kontrolü için, “Ana Menü” de bulunan “Sınıflar” tablosuna tıklıyoruz.

Uyarı aldığımız sınıfı seçip “Zaman Tablosu” butonuna tıklıyoruz.

Burada sınıfın zaman tablosunu incelediğimizde bir günün son saatinde kapatma yapılacakken yapılmadığını görüntülüyoruz. Bunun için perşembe 7. periyottaki kutucuğa iki kere tıklayarak o saati de kapatabiliriz.

Eğer zaman tablosunda sorun yok ve sınıfın ders ataması eksik ise, “Ana Menü” de bulunan “Sınıflar” tablosuna tıklayarak, sınıfımızı seçip “Ders Atama” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu pencerede sınıfa atanan tüm dersleri görebilirsiniz. Eğer sınıfa yeni bir ders atamak isterseniz sol alt köşede bulunan “Yeni” butonuna tıklayarak dersinizi ekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için, A.3.1) Yeni ders ekleme başlığını inceleyebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder