Bu başlık altında Planlama İlişkilerinden kaynaklanan hataları tespit etme ve çözümleme için gerekli adımlar anlatılacaktır.

C.1.2) İlk yapılması gereken kontroller başlığını inceleyip uyguladığınız halde, planlama öncesi kontrolde aşağıdaki örnek görselde olduğu gibi, hata almaya devam ediyorsanız, programınıza tanımladığınız planlama ilişkileriniz var ise, aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

Hatanın planlama ilişkilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilmemiz için, öncelikle tüm planlama ilişkilerini devre dışı bırakmamız gerekir.

Bunun için “Ana Menü” de bulunan “Planlama İlişkileri” butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede tanımlamış olduğunuz planlama ilişkileri görüntülenecektir.

Tanımlanan tüm planlama ilişkilerini devre dışı bırakmak için, ilk planlama ilişkisine tıklayarak seçiyoruz, klavyeden shift tuşuna basılı tutarak son planlama ilişkisini seçiyoruz. Bu şekilde listedeki tüm kayıtları aynı anda seçmiş olursunuz. Sonrasında “Devre Dışı Bırakın” butonuna tıklıyoruz.

Dilerseniz bu işlemi tek tek de gerçekleştirebilirsiniz. Bir planlama ilişkisini seçerek, “Devre Dışı Bırakın” butonuna basabilirsiniz. Her ilişki için ayrı ayrı bu işlemi yapmalısınız

Planlama ilişkilerinizi devre dışı bıraktığınızda görselde olduğu gibi, pasif bir görüntüde olduğunu görebilirsiniz.

Tüm ilişkileri pasif duruma getirdikten sonra, “Planlama Öncesi Kontrol” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu aşamada “Kontrol Başarılı” uyarısı, daha önce planlama öncesi kontrolde aldığımız hata uyarısının, planlama ilişkilerinden kaynaklı olduğunu ifade ediyor.

Bu aşamadan sonra planlama ilişkilerini tek tek aktif ederek kontrol sağlayacağız. “Planlama İlişkileri” butonuna tıklayarak, ilk baştaki ilişkimize tıklayarak “Aktif Edin” butonuna tıklıyoruz.

Tekrar “Planlama Öncesi Kontrol” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu aşamada “Kontrol Başarılı” uyarısı alıyor isek, tekrar “Planlama İlişkileri” butonuna tıklayarak, ikinci ilişkimize tıklayarak “Aktif Edin” butonuna tıklıyoruz.

Tekrar “Planlama Öncesi Kontrol” seçeneğine tıklıyoruz. “Planlama Öncesi Kontrol” aşaması yine başarılı ile gerçekleşirse, diğer ilişkimizi aktif ederek planlama öncesi kontrol aşamasını uyguluyoruz.

Planlama ilişkisini aktif ederek, Planlama Öncesi Kontrol aşamasında aşağıda görüldüğü gibi ders kartlarının yerleştirilemediğine dair bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

“Yoksay ve Test Etmeye Devam Et” seçeneğine tıkladığınızda bu hatayı diğer öğretmenler için de verdiğini görebilirsiniz.

Böyle bir durumda “İlişkileri Görmezden Gelerek Testi Tekrarla” butonuna tıklamalısınız. Aşağıda uygulanamayan ilişkiye ait bir satır görürsünüz. Bu tanımlamış olduğunuz ilişkinin bazı öğretmen ya da öğretmenler için uygulanamadığı anlamına gelmektedir.

Aşağıdaki uyarı satırına tıklayarak, “Ayarlar” butonunu seçmelisiniz. “Öğretmenler” butonuna tıklamalısınız.

Açılan listeden, hata uyarısı alınan öğretmenleri listeden seçerek çıkarmalısınız.

Tekrar “Planlama Öncesi Kontrol” işlemi yaptığınızda başarı ile sonuçlanıyor ise, diğer ilişkileri de tek tek aktif ederek, planlama öncesi kontrolden başarılı geçtiğinden emin olmalısınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder