Bazı öğretmenleriniz derslerinin art arda 2 veya 3 günde toplanmasını isteyebilir. Örneğin; bir öğretmeninizin kurumunuzda haftada 3 gün dersi var ve diğer 2 gün başka kurumda ders vermekte. Siz de öğretmeninizin derslerini 3 gün art arda yerleştirilmesini isteyebilirsiniz.

Bunun için öğretmenin zaman tablosundan kapatmalar yapmak yerine, planlama ilişkisinden yararlanmanız çok daha hızlı bir program yapmanızı sağlar. Çünkü öğretmenin zaman tablosundan 2 günü kapattığınızda (Pazartesi ve Salı) dersler 3 güne(Çarşamba, Perşembe,Cuma) yerleşecektir. Fakat böyle bir kesinlik belirtmek yerine, aşağıda detayları anlatılan Planlama ilişkilerini tanımladığınızda program diğer öğretmenlerin, sınıfların programını dikkate alarak, öğretmeninizin en uygun art arda 3 gününe dersi yerleştirir.

Aşağıdaki resimde Ayşe YAĞCI öğretmenin haftanın her gününde dersinin olduğunu görüyoruz.

Öncelikle Ayşe Öğretmenin bu derslerini haftanın 3 gününe toplamak için aSc Timetables Ders Planlama Programının Gelişmiş Planlama İlişkilerinden 4 numaralı ilişki olarak “Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz” ilişkisini tanımlayıp, Değer olarak 3 giriyoruz. Böylece program öğretmene haftada 3 gün ders verecek. Eğer Değeri 2 girseydiniz öğretmene haftada 2 gün ders vermiş olacaktınız. İlişkiyi “Seçilen Öğretmenlere Uygula “diyerek ; Değiştir:Öğretmenler A butonundan Ayşe Öğretmeni seçiyoruz. Planlamadaki Önemini “Yüksek” seçiyoruz ve “Tamam” butonuna basarak ilişkiyi tanımlamış oluyoruz.


Resimdeki gibi ilişkiyi tanımladıktan sonra Planlama Öncesi Kontrol butonuna basıp daha sonra Bulut Tabanlı Planlamayı sonsuz modda çalıştırıyoruz.
Artık resimde görüldüğü gibi Ayşe Öğretmenin dersleri haftanın 3 gününe yerleşmiş oldu.


Şimdi bu derslerin arka arkaya günlerde yerleşmesini sağlamak için bir ilişki daha tanımlayacağız. Yine aSc Ders Programının Gelişmiş Planlama İlişkilerinden 13 numaralı “ Hafta İçindeki Kartlar Arasında Maksimum Serbestliğe Sahip Günler Seçilen Değerden Fazla Olamaz” ilişkisini tanımlayıp; Değer olarak 0(sıfır) giriyoruz. *Seçilen Öğretmenlere Uygula diyerek ; Değiştir:Öğretmenler A butonundan Ayşe Öğretmeni seçiyoruz. Planlamadaki Önemini “Yüksek” seçerek “Tamam” butonuna basıp ilişkimizi tanımlamış oluyoruz.


Daha sonra Planlama Öncesi Kontrol butonuna bastıktan sonra Bulut Tabanlı Planlamayı “Sonsuz Modda” çalıştırıyoruz.


Artık resimde görüldüğü gibi Ayşe Öğretmenin dersleri Pazartesi-Salı-Çarşamba olarak arka arkaya 3 güne toplanmış oldu.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder