Öğretmenlerinizin gün içerisinde boş derslerinin olması öğretmenleriniz açısından iyi olabilmektedir. Fakat bu sayının mümkün olduğunca az olması istenir.

Eğer öğretmenlerinizin günlük ve haftalık boş ders saatinin az olmasını istiyorsanız bu ilişkiyi mutlaka kullanmalısınız.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 15 ve 16 numaralı kart ilişki türlerinden yararlanabilirsiniz.

15 numaralı ilişki günlük boş ders sayısını sınırlandırmaktadır.

16 numaralı ilişki haftalık boş ders sayısını sınırlandırmaktadır.

İlişkiyi seçtikten sonra bir alt tarafta değer alanı vardır. Burada seçmiş olduğumuz değer kadar en fazla boş ders verilebilir şeklinde programa ilişki tanımlanmış oluyor.

Aşağıdaki örneğimizde değer alanı kısmını 2 olarak belirleyelim. Bir sonraki yeşil çerçeve ile gösterilen kısımda ilişkinin kimlere uygulanacağı belirlenir. Biz ‘Öğretmenlere Uygula’ diyoruz. Bir sonraki mavi çerçeveli alanda ise ‘Değiştir’ Öğretmenler diyerek bazı öğretmenleri ya da tüm öğretmenleri seçebilirsiniz. Turuncu çerçeve ile belirtilen takvim alanı ise bu ilişkinin hangi günlere uygulanacağını belirlemek içindir. Biz tüm alanları seçtik.

Takvim kullanımı bir ilişkinin uygulanabilirliği açısından çok önemlidir. Takvimin bir ilişki içerisinde kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu örneğimizde de haftalık boş ders sınırlandırmasını kırmızı çerçeve ile gösterilen değer alanı kısmından 4 olarak belirleyelim.

İlişkilerin ‘Planlamadaki Önemi’ kısmını da Yüksek giriyoruz.

Artık planlama aşamasına geçebilirsiniz.

Eğer daha önce bir planlama yapmadıysanız ya da bu konuda eksik olduğunuzu düşündüğünüz noktalar varsa A.9) Ders Programı Oluşturma bölümünden yardım alabilirsiniz.

Eğer öğretmenlerimizin boş ders olmaması çok önemliyse 2’lik kartlara bölünme yetkisi verebilirsiniz. Bunun için ‘A.3) Derslerin Tanımlanması’ okuyunuz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder