Beden ve Müzik öğretmenlerinin pazartesi ilk, cuma son saat dersi olsun ve bu sayede törenlerde bir bedenci ve bir müzikçinin mutlaka bulunmasını nasıl sağlarız?

Planlama ilişkisi olarak bunu programa nasıl tanımlarız buna bakalım.

Ana menüde ve “Planlama/Yerleştirme” menüsünde de bulunan “Planlama ilişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede ‘Gelişmiş’ butonuna tıkladığınızda kart ilişki türü olarak 5 numaralı ilişki olan ‘Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz’ ilişkisini kullanalım.

Bu ilişkiyi değer alanı kısmını 1 olarak ayarlıyoruz. Takvim kısmından pazartesi ilk saati cuma son saati işaretliyoruz. Öğretmen kısmından beden eğitimi ve müzik öğretmenlerini seçiyoruz. Planlamadaki önemi kısmından kesinlikle uygulansın olarak istediğim için bu kısımda ‘Sıkı’ seçeneğini işaretliyorum.

Bu durumda artık pazartesi ilk saat ve cuma son saat beden eğitimi ve müzik öğretmenlerinin mutlaka dersi olacak şekilde ayarlanır.

Bizim örneğimizde 2 tane beden eğitimi ve 2 tane müzik öğretmenimiz vardı. İki öğretmenin de pazartesi ve cuma günü olmasını istemiyorsanız, birinden birinin olmasını istiyorsanız bu ilişkiyi 2 kere kullanabilirsiniz. Biri için pazartesi, diğeri için ise cuma gününü ayarlayabilirsiniz.

Resimdeki örneklere göre pazartesi için bir beden eğitimi bir müzik öğretmenini seçtik. Cuma günü için geri kalan müzik ve beden eğitimi öğretmenlerimizi belirledik

Bu şekilde 2 türlü ilişki tanımlamış olduk ve öğretmenlerimizin pazartesi ilk saat cuma son saat olmak üzere derslerinin olmasını sağladık.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder