Bu eğitim içeriğinde, okulunuzda ilköğretim ve ortaöğretimin yemek saatlerinin farklı olduğu durumda, iki kademe de de derse giren öğretmenlerinizin çakışma yaşamadan derslerinin planlanması için gerekli adımlar anlatılacaktır.

Örneğin, öğle aralarının olduğu zaman diliminde, bir öğretmenin, iki farklı kademeye dersi olması durumunda, dersleri çakışacak ve bir sonraki derse yetişemeyecektir. Bu sorunu çözmek için öğle aralarının olduğu zaman diliminde öğretmenin derslerini, sadece bir kademedeki sınıflarda olacak şekilde ayarlayarak, olası çakışmaları engelleyebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için, “Ana Menü” ya da “Planlama / Yerleştirme” menüsünde bulunan “Planlama İlişkileri” butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden “Gelişmiş” seçeneğine tıklıyoruz.

34 numaralı ilişki olan Seçilen Kayıt Aynı Gün Olamaz ilişkisini seçiyoruz.

İlişkinin göz ardı edilebileceği değeri belirliyoruz.

Seçilen öğretmenlere uygula seçeneğini seçiyoruz.

Değiştir Sınıflar A seçeneğine belirleyeceğimiz bir gruba dahil olan sınıfları seçiyoruz. Bu örnekte, 5.,6. sınıflar bir grup olarak belirlendi.

Değiştir Sınıflar B seçeneğine belirleyeceğimiz diğer gruba dahil olan sınıfları seçiyoruz. Bu örnekte, 7.,8. sınıflar diğer grup olarak belirlendi.

İki sınıfın grubun öğle araları 4. ve 5. periyot aralığında. Bundan dolayı takvimden 4., 5. ve 6. periyotları seçili bırakıyoruz.

İlişkinin planlamadaki önemini “Sıkı” olarak seçiyoruz.

Tamam seçeneğine tıklayarak ilişkiyi uyguluyoruz.

Örneğin, bir öğretmen aynı gün 1.,2.,3.,7.,8. periyotlarda A(5.,6. sınıflar) ve B(7.,8. sınıflar) grubuna derslere girebilir, fakat 4.,5.,6. periyotlar için ya A(5.,6. sınıflar) ya da B(7.,8. sınıflar) grubuna derse girecektir.

Her sınıf seviyesi için farklı zil saati ayarlayabilmeniz için, farklı sınıflar için farklı zil saati ayarlama ile ilgili eğitim içeriğini incelemek için tıklayınız.

Farklı öğle araları tanımlayabilmeniz için, eğitim içeriğini incelemek için tıklayınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder