Bu eğitim içeriğinde, sınıfların mola(teneffüs) saatlerinin, yakında yaş grubuna göre iki gruba bölünerek nasıl ayarlanacağı anlatılacaktır.

Her bir grup için ayrı bir zil saati ayarlayacağız. Örneğin 5 ve 6. sınıflar 9:00 da derse başlayacak, 7 ce 8.. sınıflar 09:15 de derse başlayacak ve 10 dk mola(teneffüs) ve 40 dk dersleri olacak. Böylelikle öğrenciler molalarda diğer gruptaki üst sınıf öğrenciler ile karşılaşmayacak.

Özellikle Covid sürecinde öğrencilerin bir biri ile daha az temas etmesi için bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu sayede molalarda sosyal alanlarda yeme içme yerlerinde, daha az öğrenci bulundurarak okulunuzda hastalığın yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Yine okula yeni başlayan öğrenciler ile son sınıf öğrenciler daha az iletişim kurdurabilir bu sayede yeni başlayan öğrencilerin okula adaptasyon süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Örnek programda 5.,6.,7.,8. sınıflara ait dersler bulunmaktadır. Bu uygulama ile 5.,6. sınıfları bir grup, 7.,8. sınıfları bir grup olarak belirleyerek, öğretmenlerin aynı gün aynı gruba ait sınıfa derse girmesini sağlayarak, teneffüslerindeki çakışmalarını engelleyeceğiz. Ayrıca iki grup için de farklı zil saati tanımlaması gerçekleştireceğiz.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere, Cem Öğretmenin aynı gün farklı sınıf seviyelerinde dersi bulunmaktadır.

5.,6. sınıfları bir grup, 7.,8. sınıfları bir grup kabul ederek, öğretmenin aynı gün bir gruba derse girmesi için, “Ana Menü” ya da “Planlama / Yerleştirme” menüsünde bulunan “Planlama İlişkileri” butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden “Gelişmiş” seçeneğine tıklıyoruz.

34 numaralı ilişki olan Seçilen Kayıt Aynı Gün Olamaz ilişkisini seçiyoruz.

İlişkinin göz ardı edilebileceği değeri belirliyoruz.

Seçilen öğretmenlere uygula seçeneğini seçiyoruz.

Değiştir Sınıflar A seçeneğine belirleyeceğimiz bir gruba dahil olan sınıfları seçiyoruz. Bu örnekte, 5.,6. sınıflar bir grup olarak belirlendi.

Değiştir Sınıflar B seçeneğine belirleyeceğimiz diğer gruba dahil olan sınıfları seçiyoruz. Bu örnekte, 7.,8. sınıflar diğer grup olarak belirlendi.

Tamam seçeneğine tıklayarak ilişkiyi uyguluyoruz.

Ana Menü” ya da “Planlama / Yerleştirme” menüsünde bulunan “Planlama Öncesi Kontrol” butonuna tıklıyoruz.

Planlama öncesi kontrolden başarılı bir şekilde geçen programımızı kullandığımız versiyona bağlı olarak “Otomatik Planlama” ya da “Bulut Tabanlı Planlama” seçeneği ile planlıyoruz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, Cem Öğretmenin aynı gün yalnızca A grubu(5.,6. sınıflar) veya yalnızca B(7.,8. sınıflar) grubuna dersi bulunmaktadır.

Aynı zamanda A ve B grubu sınıflarınız için farklı zil saati tanımlaması gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için “Ana Menü” de bulunan “Temel Bilgiler” butonuna tıklayarak “Zil Zaman Ayarları” seçeneğinden gerekli zil ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı sınıflar için farklı zil saati ayarlama ile ilgili eğitim içeriğini incelemek için tıklayınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder