1) Bazı öğretmenlerinize otomatik yarım gün boş vermek istediğinizde aSc’nin gelişmiş planlama ilişkilerinden 4 numaralı ‘Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisini kullanabilirsiniz. Değer olarak 4 girerseniz toplamda 5 gününüz olduğu için otomatik 1 yarım gün boş verebileceği anlamına gelir. Eğer otomatik 2 yarım gün boş vermek isteseydiniz bu değeri 3 yapmanız gerekirdi. ‘Seçilen Öğretmenlere Uygula’ diyerek ‘Filtre’ kısmında istediğiniz öğretmenleri seçebilirsiniz. Yalnız burada öğleden önce yarım gün boş olmasını istediğimiz için Takvimden öğleden sonraki saatleri seçmedik.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta takvim kullanımıdır. Takvim kullanımını zaman tablosuyla karıştırmamalısınız. Takvimde işaretli olan alanlar sizin girmiş olduğunuz ilişkinin uygulanacağı alanlardır. Yani işaretlenmemiş alanlara ders yerleştirilir ya da yerleştirilmez. Eğer öğleden sonra yarım gün boş vermek isteseydiniz öğleden sonraki saatleri işaretlemeniz gerekirdi.

Başka bir örnekle açıklayacak olursak; öğretmeniniz pazartesi ya da cuma günü öğleden sonra 1 yarım gün boş istiyor diyelim. Bunun için aşağıdaki turuncu çerçeve içerisindeki ayarlamaları yapmanız gerekir. Takvimde boş olmasını istediğimiz alanları işaretlememiz yeterli olacaktır.

Takvim kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

2) Öğretmenlere otomatik boş gün verme ile ilgili ikinci bir seçenek ise; Bu öğretmenlere 4 saatlik (öğleden önce ve sonraki ders sayısı 4 olduğu için) sınıf olmadan sanal bir ders tanımlayıp bu dersin ya sadece sabahtan ya da sadece öğleden sonra verilmesini sağlayan bir ilişki girmektir.

Yukarıdaki ilişkide A grubunda sanal dersi, B grubunda ise diğer tüm dersleri seçtik. Bunun için ise, aşağıdaki resimdeki gibi Ali öğretmenimize YGT adında sanal bir ders tanımladık.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder