Lütfen tüm yazılanları okumadan bir ilişkiyi tanımlamaya başlamayınız. En önemlisi de bir ilişkiyi tanımladıktan sonra mutlaka A.8.1 de anlatılan Planlama Öncesi Kontrol işlemini başlatınız. Çünkü tanımlamış olduğunuz bir ilişki bir öğretmen için uygun olmayabilir. Her ilişki tanımlama sonrası yapılacak kontrol işlemi size bu ilişkinin uygun olmadığı öğretmenleri gösterir. O öğretmenleri bu ilişkiden çıkarmalısınız.

‘Planlama Öncesi Kontrol’ işlemi, bildiğiniz gibi tüm veri girişi işlemlerinizi yaptıktan sonra ilişki tanımlamaya geçmeden önce tüm ders, derslik, öğretmen ve sınıfların programının tek başına oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmenize yarar. Daha önce bu işlemi yapmadıysanız lütfen ilişki tanımlama sürecine başlamadan önce planlama öncesi kontrol yapınız. *Daha detaylı bilgi için tıklayınız.
Eğer, planlama öncesi kontrolde hata almadıysanız ilişki tanımlamaya geçebilirsiniz. Hata almışsanız, bu hataları düzeltmeniz gerekir.

*Planlama öncesi olası kontrol hatalarını görüntülemek ve hata analizi yapmak için Tıklayınız.

Öğretmenlerimize otomatik 1 gün boş verilmesi için öğretmenlerimizin ders saatlerine bir göz atalım . Öncelikle öğretmen tanımladığımız alana giriş yaparak ders saatlerine göre sıralıyoruz ve kitliyoruz. İşlem adımlarını sıralı rakamlarla takip edebilirsiniz.

Öğretmen toplam ders saati sayılarına bakıldığında örneğimize göre Sinem Sadık ve altındaki öğretmenlerimizin 20 saat ve altında dersi bulunmaktadır. Mesela biz bu öğretmenlerimize otomatik 1 gün boş verilmesini istiyoruz.

Bununla ilgili aSc Ders Planlama Programı’nda bir ilişki mevcuttur. Bu ilişkiyi nasıl uygulayacağımıza bir göz atalım;

Burada 4 numaralı ilişki olan ‘Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisini kullanacağız. Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda bu ilişki türünü seçmeniz gerekmektedir.

Şimdi bu ilişkiyi nasıl tanımlıyoruz ona bakalım;

1) Kart İlişki Türü alanından tanımlamak istediğimiz ilişkiyi yani Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz seçiyoruz.

2) Uygula alanından ise ilişkimiz öğretmenlere uygulanacağı için Seçilen Öğretmenlere Uygula seçiyoruz. Farklı ilişkiler için farklı seçimler yapılabilir. Planlama ilişkileri bölümünde bunlardan bahsedilmiştir.Değer olarak 4 değerini seçiyoruz. Bu sayede eğer okulda toplam 5 gün ders işleniyorsa en fazla 4 gün dersi olacak ve otomatik 1 gün boş verilecektir.

3) Filtre bölümünden ilişkinin uygulanacağı öğretmenleri belirleyebiliriz.
Değiştir : Öğretmenler A butonuna basınca açılan pencereden öğretmen seçimi yapabilirsiniz. Siz isterseniz tüm öğretmenler diyebilir ya da bazı öğretmenleri seçebilirsiniz. ‘Değiştir’ Öğretmenler kısmından Nadide öğretmenimizi seçip shift tuşuna basılıyken son öğretmen işaretlenince aradaki öğretmenler seçilmektedir.

Bir sonraki işlemlerde hızlı seçim için turuncu kısımda belirtilen + ya basıldığında 20 saat ve altı dersi olanlar şekilde listeye isim verip hızlı seçime gelmesi sağlanılmaktadır.

4) Tablo ise ilişkinin uygulanacağı günlük ders saatlerini göstermektedir. Biz 5 günden en fazla 1 gün ders olsun istemiştik. Bu nedenle haftanın her gününü yeşil tik ile işaretledik. Eğer siz öğretmenlerin pazartesi ve salıdan en fazla 1 gün ders olmasını isteseydiniz, pazartesi ve salı günlerini işaretleyerek diğerlerinin işaretini kaldırmanız gerekiyordu. Tablo ilişkinin dikkate alınacağı saatleri belirlemenizi sağlar. Tablo kullanımı bir ilişkinin uygulanabilirliği açısından çok önemlidir. Takvimin bir ilişki içerisinde kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5) Planlamadaki Önemi bir örnek ile anlatmak en doğrusu olacak. Örneğin bir öğretmeniniz için haftalık 1 gün boş olması istenmiş olsun. Planlama başlatıldı ve program ders programı oluşturmayı deniyor. Program önce Taslak bir ders programı oluşturacak ve sonra tanımlamış olduğunuz planlama ilişkilerine göre programı düzenlemeyi deneyecektir.

Eğer ilişkinin önem derecesi Sıkı(100%) ise kesinlikle bu ilişkinin uygulanmasını istemiş olacağımızdan dolayı bir kartın ilişkiye uymaması durumunda bu kart boşa alınacak ve yerleşmeyen kart olarak belirlenecek. Planlama işlemi başarısız olarak tamamlanacak.

Yüksek, Normal ve Düşük seviye ise ilişkilerin birbirleri arasında öncelik sırasını belirler. Yüksek seviyeli bir ilişki için varsa normal veya düşük seviyeli bir ilişki göz ardı edilir. Yani Taslak programda önce Yüksek seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Sonra normal seviyeli ilişkiler için bir düzenleme yapılır. En son düşük seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Öğretmenin düşük veya normal seviyeli bir ilişki için yüksek seviyeli ilişkisi iptal edilmez.

En uygun, ders programı oluşturma sürecinde önce derslerin yerleştirilmesi hedeflenir ve ilişkiler ile vakit kaybedilmez. Ders programı tamamlandıktan sonra ilişkiler uygulanmaya başlanır. Uygulanamayan ilişkiler planlama sonrası kontrolde gösterilmez.
İlişkiyi seçtikten sonra bir alt tarafta değer alanı vardır. Burada seçmiş olduğumuz değer kadar en fazla boş ders verilebilir şeklinde programa ilişki tanımlanmış oluyor.

İlişkinin mutlaka uygulanmasını istiyoruz. Bunun için ‘Planlamadaki Önemi’ kısmını da Yüksek girmeliyiz. Yüksek girilen ilişkiler program tarafından daha yüksek olasılıklarla denenmeye ve uygulanmaya çalışılır.

‘Tamam’ diyerek planlamayı başlatabilirsiniz.

Bunun dışında bu ilişki için çok daha farklı seçenekler girilebilir. Bir örnekle açıklayacak olursak;

Diyelim ki, bazı öğretmenlerinizin pazartesi ya da cuma gününden 1 gününe boş vermek istiyorsunuz. Burada takvim kullanımı çok önemlidir. Takvimde yeşil tik ile işaretli alanlar bu ilişkinin uygulanacağı alanları belirtmektedir. Bu ilişki için pazartesi ve cuma günleri aşağıda görüldüğü gibi işaretlemiştir. Yani diğer işaretli olmayan günlerle benim bir ilişkim yok, o günlere ders yerleştirilsin ya da yerleştirilmesin bizim için önemli değildir. Önemli olan ilişkinin uygulanacağı alanların seçilmesidir. Diğer ilişkiden farklı olarak da aşağıdaki resimdeki turuncu çerçeve içerisindeki değerin 1 seçilmesidir. Çünkü takvimde toplamda 2 gün seçilmiş ve 1 gün ders olsun, 1 gün otomatik boş verilsin istenmektedir.

Buna benzer birçok seçeneği sizler de deneyebilirsiniz.

aSc Ders Planlama Programı’nda bir ilişki tanımlandıktan sonra planlama öncesinde ve planlama aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Eğer daha önce bir planlama yapmadıysanız öncelikle bu aşamaların önemini kavramalısınız. Detaylı bilgi için Tıklayınız.

Eğer planlamanız başarılı olmuyor ve sorunun kaynağını bulamıyor iseniz aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilmiş alandan ‘Mesaj Gönder’ diyerek programınızı bize gönderebilir, ya da ascturkiye.com web sitemizden teknik destek kaydı oluşturabilirsiniz. Teknik ekibimiz gün içerisinde size dönüş sağlayacaktır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder