‘Planlama Öncesi Kontrol’ işlemi, bildiğiniz gibi tüm veri girişi işlemlerinizi yaptıktan sonra ilişki tanımlamaya geçmeden önce tüm ders, derslik, öğretmen ve sınıfların programının tek başına oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmenize yarar. Daha önce bu işlemi yapmadıysanız lütfen ilişki tanımlama sürecine başlamadan önce planlama öncesi kontrol yapınız. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer, planlama öncesi kontrolde hata almadıysanız ilişki tanımlamaya geçebilirsiniz. Hata almışsanız, bu hataları düzeltmeniz gerekir.

*Planlama öncesi olası kontrol hatalarını görüntülemek ve hata analizi yapmak için Tıklayınız.

Öğretmenlerinizin gün içerisinde boş derslerinin olması öğretmenleriniz açısından iyi olabilmektedir. Fakat bu sayının mümkün olduğunca az olması istenir.

Eğer öğretmenlerinizin günlük ve haftalık boş ders saatinin az olmasını istiyorsanız bu ilişkiyi mutlaka kullanmalısınız.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere Aslı AKBULUT hocamızın pazartesi ve salı günleri üst üste 2 ve 3 er saat boşluğu bulunmakta.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 15 ve 16 numaralı kart ilişki türlerinden yararlanabilirsiniz.

-15 numaralı ilişki günlük boş ders sayısını sınırlandırmaktadır:

-16 numaralı ilişki haftalık boş ders sayısını sınırlandırmaktadır:

Şimdi bu ilişkiyi nasıl tanımlıyoruz ona bakalım;

1) Kart İlişki Türü alanından tanımlamak istediğimiz ilişkiyi yani Günlük Boş Ders Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz ve Haftalık Boş Ders Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz seçiyoruz.

2) Uygula alanından ise ilişkimiz öğretmenlere uygulanacağı için Seçilen Öğretmenlere Uygula seçiyoruz. Farklı ilişkiler için farklı seçimler yapılabilir.

3) Filtre bölümünden ilişkinin uygulanacağı öğretmenleri belirleyebiliriz. Değiştir : Öğretmenler A butonuna basınca açılan pencereden öğretmen seçimi yapabilirsiniz.

4) Tablo ise ilişkinin uygulanacağı günlük ders saatlerini göstermektedir. Biz her gün en fazla 2 saat ve haftalık en fazla 4 saat boş dersi olsun istemiştik. Bu nedenle haftanın her gününü yeşil tik ile işaretledik. Eğer siz öğretmenlerin her gün ilk 5 saatte en fazla 2 saat boş dersi olmasını isteseydiniz, her gün 1,2,3,4,5 saatlerini işaretleyerek diğerlerinin işaretini kaldırmanız gerekiyordu. Tablo ilişkinin dikkate alınacağı saatleri belirlemenizi sağlar. Tablo kullanımı bir ilişkinin uygulanabilirliği açısından çok önemlidir. Takvimin bir ilişki içerisinde kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5) Planlamadaki Önemi bir örnek ile anlatmak en doğrusu olacak. Örneğin Aslı AKBULUT adlı öğretmen için günlük boş ders sayısı 2den fazla olmaması istenmiş olsun. Planlama başlatıldı ve program ders programı oluşturmayı deniyor. Program önce Taslak bir ders programı oluşturacak ve sonra tanımlamış olduğunuz planlama ilişkilerine göre programı düzenlemeyi deneyecektir.

Eğer ilişkinin önem derecesi Sıkı(100%) ise kesinlikle bu ilişkinin uygulanmasını istemiş olacağımızdan dolayı bir kartın ilişkiye uymaması durumunda bu kart boşa alınacak ve yerleşmeyen kart olarak belirlenecek. Planlama işlemi başarısız olarak tamamlanacak.

Yüksek, Normal ve Düşük seviye ise ilişkilerin birbirleri arasında öncelik sırasını belirler. Yüksek seviyeli bir ilişki için varsa normal veya düşük seviyeli bir ilişki göz ardı edilir. Yani Taslak programda önce Yüksek seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Sonra normal seviyeli ilişkiler için bir düzenleme yapılır. En son düşük seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Öğretmenin düşük veya normal seviyeli bir ilişki için yüksek seviyeli ilişkisi iptal edilmez.

En uygun, ders programı oluşturma sürecinde önce derslerin yerleştirilmesi hedeflenir ve ilişkiler ile vakit kaybedilmez. Ders programı tamamlandıktan sonra ilişkiler uygulanmaya başlanır. Uygulanamayan ilişkiler planlama sonrası kontrolde gösterilir.
İlişkiyi seçtikten sonra bir alt tarafta değer alanı vardır. Burada seçmiş olduğumuz değer kadar en fazla boş ders verilebilir şeklinde programa ilişki tanımlanmış oluyor.

Yukarıdaki örneklerimizde günlük boş ders sayısı ilişkisinde değer alanı kısmını 2 olarak belirleyelim. Haftalık boş ders sayısı örneğimizde de haftalık boş ders sınırlandırmasını kırmızı çerçeve ile gösterilen değer alanı kısmından 4 olarak belirleyelim. Bir sonraki yeşil çerçeve ile gösterilen kısımda ilişkiyi ‘Öğretmenlere Uygula’ diyoruz. Bir sonraki mavi çerçeveli alanda ise ‘Değiştir’ Öğretmenler diyerek bazı öğretmenleri ya da tüm öğretmenleri seçebilirsiniz. Biz Aslı AKBULUT öğretmenimizi seçiyoruz.

İlişkilerin ‘Planlamadaki Önemi’ kısmını da Yüksek giriyoruz.

Artık planlama aşamasına geçebilirsiniz.

Eğer daha önce bir planlama yapmadıysanız ya da bu konuda eksik olduğunuzu düşündüğünüz noktalar varsa A.9) Ders Programı Oluşturma bölümünden yardım alabilirsiniz.

Eğer öğretmenlerimizin boş ders olmaması çok önemliyse 2’lik kartlara bölünme yetkisi verebilirsiniz. Bunun için A.3) Derslerin Tanımlanması.

Görüldüğü üzere artık Aslı öğretmenimizin günlük en fazla 2 ve haftalık da en fazla 4 saat boşluk olacak şekilde program oluşturulmuştur.

Eğer planlamanız başarılı olmuyor ve sorunun kaynağını bulamıyor iseniz aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilmiş alandan ‘Mesaj Gönder’ diyerek programınızı bize gönderebilir, ya da ascturkiye.com web sitemizden teknik destek kaydı oluşturabilirsiniz. Teknik ekibimiz gün içerisinde size dönüş sağlayacaktır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder