Lütfen tüm yazılanları okumadan bir ilişkiyi tanımlamaya başlamayınız. En önemlisi de bir ilişkiyi tanımladıktan sonra mutlaka A.8.1 de anlatılan Planlama Öncesi Kontrol işlemini başlatınız. Çünkü tanımlamış olduğunuz bir ilişki bir öğretmen için uygun olmayabilir. Her ilişki tanımlama sonrası yapılacak kontrol işlemi size bu ilişkinin uygun olmadığı öğretmenleri gösterir. O öğretmenleri bu ilişkiden çıkarmalısınız.

‘Planlama Öncesi Kontrol’ işlemi, bildiğiniz gibi tüm veri girişi işlemlerinizi yaptıktan sonra ilişki tanımlamaya geçmeden önce tüm ders, derslik, öğretmen ve sınıfların programının tek başına oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmenize yarar. Daha önce bu işlemi yapmadıysanız lütfen ilişki tanımlama sürecine başlamadan önce planlama öncesi kontrol yapınız. Daha detaylı bilgi için (blank) TIKLAYINIZ.

Eğer, planlama öncesi kontrolde hata almadıysanız ilişki tanımlamaya geçebilirsiniz. Hata almışsanız, bu hataları düzeltmeniz gerekir.

*Planlama öncesi olası kontrol hatalarını görüntülemek ve hata analizi yapmak için Tıklayınız

Bir veya birden fazla öğretmen için günlük en fazla kaç saat ders olabileceğini aSc Ders Planlama Programı ile sınırlayabilirsiniz.

Öğretmenlerimizin Kısıtlamaları kısmında bir öğretmen için Min./ Max günlük ders sayısını sınırlandırabilirsiniz fakat bu günün tamamını kapsamaktadır. Örneğin öğretmeniniz öğleden sonra 1 gün gelmek istiyorsa bunu planlama ilişkisiyle ayarlayabilirsiniz.

Örneğimizde herhangi bir öğretmenimizin öğleden sonraları en fazla 1 saat olsun diyelim .

Aşağıdaki resimde öğretmenimizin öğleden sonra perşembe günü 2, çarşamba günü 3 saat dersi vardır.

Bunun için planlama ilişkileri “Gelişmiş” seçeneğinden kart ilişki türü olan 6 numaralı ilişki “Günlük ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz” seçilmektedir.

İlişki tanımlarken yapılması gerekenler;

1) Kart İlişki Türü alanından tanımlamak istediğimiz ilişkiyi yani Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz seçiyoruz.

2) Uygula alanından ise ilişkimiz öğretmenlere uygulanacağı için Seçilen Öğretmenlere Uygula seçiyoruz. Farklı ilişkiler için farklı seçimler yapılabilir. Planlama ilişkileri bölümünde bunlardan bahsedilmiştir.

3) Filtre bölümünden ilişkinin uygulanacağı öğretmenleri belirleyebiliriz. Değiştir : Öğretmenler A butonuna basınca açılan pencereden öğretmen seçimi yapabilirsiniz.

4) Tablo ise ilişkinin uygulanacağı günlük ders saatlerini göstermektedir. Biz öğleden sonra en fazla 1 saat dersi olsun istemiştik. Bu nedenle her günün öğleden sonraki saatlerini yeşil seçtik. Eğer siz öğretmenlerin her gün ilk 5 saatte en fazla 1 saat dersi olmasını isteseydiniz, her gün 1,2,3,4,5 saatlerini işaretleyerek diğerlerinin işaretini kaldırmanız gerekiyordu. Tablo ilişkinin dikkate alınacağı saatleri belirlemenizi sağlar. Planlama ilişkileri bölümünü okudukça tablo kullanımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

5) Planlamadaki Önemi bir örnek ile anlatmak en doğrusu olacak. Örneğin Ali ÇEKEN adlı öğretmen için günlük ders sayısı 1den fazla olmaması istenmiş olsun. Planlama başlatıldı ve program ders programı oluşturmayı deniyor. Program önce Taslak bir ders programı oluşturacak ve sonra tanımlamış olduğunuz planlama ilişkilerine göre programı düzenlemeyi deneyecektir.

Eğer ilişkinin önem derecesi Sıkı(100%) ise kesinlikle bu ilişkinin uygulanmasını istemiş olacağımızdan dolayı perşembe gününe yerleşen bu kart ilişkiye uymadığı için boşa alınacak ve yerleşmeyen kart olarak belirlenecek. Planlama işlemi başarısız olarak tamamlanacak.

Yüksek, Normal ve Düşük seviye ise ilişkilerin birbirleri arasında öncelik sırasını belirler. Yüksek seviyeli bir ilişki için varsa normal veya düşük seviyeli bir ilişki göz ardı edilir. Yani Taslak programda önce Yüksek seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Sonra normal seviyeli ilişkiler için bir düzenleme yapılır. En son düşük seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Öğretmenin düşük veya normal seviyeli bir ilişki için yüksek seviyeli ilişkisi iptal edilmez.

En uygun, ders programı oluşturma sürecinde önce derslerin yerleştirilmesi hedeflenir .Ders programı tamamlandıktan sonra ilişkiler uygulanmaya başlanır. Uygulanamayan ilişkiler planlama sonrası kontrolde gösterilir.

Yukarıdaki resimde turuncu kutucuk içerisinde olan alanda öğretmenimizin sadece öğleden sonra 1 saat olması için zaman tablosu bölümünde sadece öğlenden sonralarını açık bıraktık ve değer kısmımızı 1 olarak belirledik.

‘Tamam’ diyerek ders planı oluşturma aşamasına geçebilirsiniz. aSc Ders Planlama Programı’nda nasıl ders planı oluşturulduğu ile ilgili detaylı bilgiyi daha önce anlatmıştık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi artık ALİ ÇEKEN öğretmenimizin öğleden sonraya en fazla 1 saat dersi yerleşecek şekilde bir plan oluşturulmuştur.

Yine bu ilişki türümüzü kullanarak farklı bir durum tanımlayalım. Örneğin bir öğretmenimiz sabahtan ilk 2 saat dersi olmasını istemiyor.

Farklı bir örnek verecek olursak tüm öğretmenlerimizin günde en fazla 6 saat dersi olsun istiyorsak bunu nasıl tanımlarız bir de buna bakalım.

Eğer planlamanız başarılı olmuyor ve sorunun kaynağını bulamıyorsanız aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilmiş alandan ‘Mesaj Gönder’ diyerek programınızı bize gönderebilir, ya da ascturkiye.com web sitemizden teknik destek kaydı oluşturabilirsiniz. Teknik ekibimiz gün içerisinde size dönüş sağlayacaktır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder