Lütfen tüm yazılanları okumadan bir ilişkiyi tanımlamaya başlamayınız. En önemlisi de bir ilişkiyi tanımladıktan sonra mutlaka A.8.1 de anlatılan Planlama Öncesi Kontrol işlemini başlatınız. Çünkü tanımlamış olduğunuz bir ilişki bir öğretmen için uygun olmayabilir. Her ilişki tanımlama sonrası yapılacak kontrol işlemi size bu ilişkinin uygun olmadığı öğretmenleri gösterir. O öğretmenleri bu ilişkiden çıkarmalısınız.

‘Planlama Öncesi Kontrol’ işlemi, bildiğiniz gibi tüm veri girişi işlemlerinizi yaptıktan sonra ilişki tanımlamaya geçmeden önce tüm ders, derslik, öğretmen ve sınıfların programının tek başına oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmenize yarar. Daha önce bu işlemi yapmadıysanız lütfen ilişki tanımlama sürecine başlamadan önce planlama öncesi kontrol yapınız. Daha detaylı bilgi için
Eğer, planlama öncesi kontrolde hata almadıysanız ilişki tanımlamaya geçebilirsiniz. Hata almışsanız, bu hataları düzeltmeniz gerekir.

*Planlama öncesi olası kontrol hatalarını görüntülemek ve hata analizi yapmak için Tıklayınız.

Bir ders planlaması yaptıktan sonra, herhangi bir öğretmenin 1 saat ders için okula gelmesi genelde istenmeyen bir durumdur.

aSc dışında diğer ders planlama programlarında, bir ders planlama yaptıktan sonra tek tek öğretmenlerin programlarına bakarak böyle bir durum var mı yok mu kontrol etmek zorundasınız. Öğretmenlerin zaman tablosunda kapatma yaparak bu sorunu çözmeye çalışırken, kendinizi 3 gündür ders programı yapıyor halde bulabilirsiniz.

Fakat aSc de basit bir planlama ilişkisi tanımlayarak bu durumu önleyebilirsiniz. “Planlama Sonrası Kontrol” özelliği ile işlerin yolunda olup olmadığını görebilirsiniz.

aSc’nin planlama sonrası kontrol özeliği, son derece kullanışlı bir şekilde yolunda gitmeyen durumları tüm açıklığıyla size gösterir. Çıktı aldıktan sonra bir sürpriz ile karşılaşmazsınız. Bu sayede tek tek öğretmenlerinizin ve sınıflarınızın programlarını da kontrol etmek zorunda olmazsınız. Dolayısı ile ders programı yapma süreniz de kısalır.

Aşağıdaki resimdeki öğretmenimizin pazartesi gününe 1 saat ders yerleştirilmiş.

Şimdi 5 numaralı ilişki olan Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz ile bu sorunu nasıl çözdüğümüzü inceleyelim.

Öncelikle “Ana Menü” de ve “Tanımlama İşlemleri” menüsünde de bulunan ‘Planlama İlişkileri’ butonu ile planlama ilişkileri penceresini açıyoruz. Gelişmiş bir planlama ilişkisi tanımlamak için 3. adımdaki ‘Gelişmiş’ butonuna basıyoruz.

Karşımıza açılan aşağıdaki pencerede 5 numaralı ‘Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz’ ilişkisini seçiyoruz.

İlişki tanımlarken yapılması gerekenler;

1) Kart İlişki Türü alanından tanımlamak istediğimiz ilişkiyi yani Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz (Boş Günler Dikkate Alınmaz) (#3) seçiyoruz. Bu ilişkiden iki tane var. Eğer boş gün verilmesini istemiyorsanız bu durumda sonunda #29 yazanı seçmelisiniz. Öğretmenlerin boş günü olmaması için bunu kullanabilirsiniz.

2) Uygula alanından ise ilişkimiz öğretmenlere uygulanacağı için Seçilen Öğretmenlere Uygula seçiyoruz. Farklı ilişkiler için farklı seçimler yapılabilir. Planlama ilişkileri bölümünde bunlardan bahsedilmiştir.

3) Filtre bölümünden ilişkinin uygulanacağı öğretmenleri belirleyebiliriz. Değiştir : Öğretmenler A butonuna basınca açılan pencereden öğretmen seçimi yapabilirsiniz.

4) Tablo ise ilişkinin uygulanacağı günlük ders saatlerini göstermektedir. Biz tüm günde en az 2 saat dersi olsun istemiştik. Bu yüzden rakam olarak alt sekmeyi 2 seçtik. Eğer siz öğretmenlerin her gün ilk 5 saatte en az 2 saat dersi olmasını istiyorsanız filtre bölümünde gün ve saatlerin yer aldığı tablo kısımda, her gün 1,2,3,4,5 saatlerini işaretleyerek diğerlerinin işaretini kaldırmanız gerekiyordu. Tablo, ilişkinin dikkate alınacağı saatleri belirlemenizi sağlar. Planlama ilişkileri bölümünü okudukça tablo kullanımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

5) Planlamadaki Önemi bir örnek ile anlatmak en doğrusu olacak. Örneğin Ali ÇEKEN adlı öğretmen için günlük ders sayısı 2 den az olmaması istenmiş olsun. Planlama başlatıldı ve program ders programı oluşturmayı deniyor. Program önce Taslak bir ders programı oluşturacak ve sonra tanımlamış olduğunuz planlama ilişkilerine göre programı düzenlemeyi deneyecektir.

Örneğin Taslak program oluşturulurken, Ali ÇEKEN adlı öğretmenin perşembe gününe sadece 1 saat ders yerleştirilmiş olsun. Program ilişkileri kontrol ederken bu durumu düzeltmek isteyecek. Bu dersi ya başka bir güne almayı deneyecek ya da bu gün en az 2 saat ders olması şartından dolayı 1 saat daha ders vermeye çalışacak.

Eğer ilişkinin önem derecesi Sıkı(100%) ise kesinlikle bu ilişkinin uygulanmasını istemiş olacağımızdan dolayı perşembe gününe yerleşen bu kart ilişkiye uymadığı için boşa alınacak ve yerleşmeyen kart olarak belirlenecek. Planlama işlemi başarısız olarak tamamlanacak.

Yüksek, Normal ve Düşük seviye ise ilişkilerin birbirleri arasında öncelik sırasını belirler. Yüksek seviyeli bir ilişki için varsa normal veya düşük seviyeli bir ilişki göz ardı edilir. Yani Taslak programda önce Yüksek seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Sonra normal seviyeli ilişkiler için bir düzenleme yapılır. En son düşük seviyeli ilişkiler için düzenleme yapılır. Öğretmenin düşük veya normal seviyeli bir ilişki için yüksek seviyeli ilişkisi iptal edilmez.

En uygun, ders programı oluşturma sürecinde önce derslerin yerleştirilmesi hedeflenir .Ders programı tamamlandıktan sonra ilişkiler uygulanmaya başlanır. Uygulanamayan ilişkiler planlama sonrası kontrolde gösterilir.

‘Tamam’ diyerek ders planı oluşturma aşamasına geçebilirsiniz. aSc Ders Planlama Programı’nda nasıl ders planı oluşturulduğu ile ilgili detaylı bilgiyi daha önce anlatmıştık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer planlamanız başarılı olmuyor ve sorunun kaynağını bulamıyor iseniz aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilmiş alandan ‘Mesaj Gönder’ diyerek programınızı bize gönderebilir, ya da ascturkiye.com web sitemizden teknik destek kaydı oluşturabilirsiniz. Teknik ekibimiz gün içerisinde size dönüş sağlayacaktır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder