Örneğin, okulunuzda matematik dersinde geri kalmış ve özel etüt alması gereken öğrencileriniz var ise, gerekli durumlarda bu öğrencilerin daha önemsiz bir dersi iptal edilip onun yerine matematik dersi alması sağlanabilir. Bu gibi durumlarda okulunuzdaki matematik öğretmenlerinden birinin sürekli boşta olmasını sağlayacak bir ilişki girebilirsiniz.

Ana menüde bulunan “Planlama ilişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede ‘Gelişmiş’ butonuna tıklanıp, kart ilişki türü olarak 2 numaralı ilişki olan* ‘Bir Periyot İçinde Seçilen Değerden Fazla Kart Sayısı olamaz’* ilişkisini kullanalım. Toplamda 4 matematik öğretmenimiz olduğu ve 1 tanesinin boş olmasını istediğimiz için değer olarak 3 giriyoruz.

Burada ilişkimizi ‘Küresel Uygula’ diyerek ‘Değiştir’ butonundan Matematik öğretmenlerini seçiyoruz. Alt taraftan yine bu ilişkinin hangi sınıflara uygulanacağını ‘Değiştir Sınıflar’ kısmından ve hangi derslere uygulanacağını ‘Değiştir Dersler’ kısmından seçiyoruz. ‘Tamam’ butonuna bastıktan sonra ilişki türü ayarlanmış olur.

Aşağıdaki resimde seçilen 4 öğretmenden 1 periyot içerisinde yalnızca 3ü nün dersi olması sağlanmıştır. Bu sayede 1 tanesi mutlaka boşta olacak ve gerekirse o saatlerde etüt verebilecektir.

Artık A.9) Ders Programı Oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder