Burada öğretmenlerin ‘Ardışık Ders Saati Sayısını Sınırlama’ yani arka arkaya en fazla kaç saat dersi girebileceklerini program üzerinde nasıl ayarlarız buna bakacağız.

Planlama / yerleştirme kısmında “Parametler” butonu bulunmaktadır. Buradan ardışık ders saati sayısını genel anlamda sınırlayabilirsiniz. Fakat bu programın yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Parametreler kısmındaki ardışık ders saati sayısını aktif ettikten sonra bunu öğretmen bazında da daha sonra kısıtlayabilirsiniz. Öğretmenlerin Kısıtlamalar butonuna girdiğinizde bunu aşağıdaki görselde görüldüğü kısımdan ayarlayabilirsiniz.

Bazen ardışık derslerin sayısını sınırlandırma alanı butonu pasif olabilir. Bunun sebebi parametreler sayfasındaki ardışık ders saatini sınırla kutucuğunun kapalı olmasıdır.

Genel anlamda biz bu ayarın yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine daha gelişmiş bir planlama ilişkisi kullanmayı tavsiye ediyoruz.

aSc’nin gelişmiş planlama ilişkileri sayesinde bir öğretmenin ardışık ders sayısının en fazla kaç saat olabileceğini belirleyebilirsiniz.“Planlama İlişkileri“nde “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 18 numaralı ‘En Fazla Ardışık Ders Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisini seçerek değer olarak bu sayısının kaç olmasını istiyorsanız o sayıyı girmelisiniz. Daha sonra bu ilişkinin uygulanacağı öğretmenleri seçiyoruz.

Aşağıdaki örneğimizde seçilen öğretmenlerin bir gün içerisinde üst üste gelebilecek ders sayısı max. 6 ile sınırlandırılmıştır.

‘Tamam’ butonuna basarak ilişkimizi tanımlayabilir ve A.9) Ders Programı Oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder