Okulunuzdaki bir müzik öğretmeninin tüm sınıflara haftalık birer saatlik müzik dersi olduğunu varsayalım. aSc’nin gelişmiş planlama ilişkileri sayesinde bu ders, aynı seviyedeki sınıflara aynı gün içerisinde farklı ders saatlerine yerleşecek şekilde bir ders programı yapabilirsiniz. Bunun için 2 farklı yol bulunmaktadır.

1) Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 4 numaralı ‘Haftalık Ders Günü Sayısı Seçilen Değerden Fazla Olamaz’ ilişkisini kullanarak kırmızı çerçeve içindeki adımları takip etmelisiniz. Değer olarak 1 seçerek bu dersin seçilen sınıflarda haftada sadece 1 güne yerleşmesini sağlamış olursunuz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; ‘Küresel Uygula’ seçeneğinin işaretlenmesidir. Aksi halde seçilmiş sınıflara ayrı ayrı bu ilişkiyi uygulayacak ve ilişkinin bir anlamı olmayacaktır. Aşağıda 1A,1B,2A ve 2B sınıflarının müzik dersinin aynı gün olması istenmiştir. Eğer diğer sınıflar için de böyle bir komut girmek isterseniz tekrar bu ilişkiden tanımlamanız gerekmektedir.

2) Diğer bir yol ise yine aynı kart ilişki türünü kullanarak bu defa ‘Uygula’ kısmında ‘Seçilen Sınıfların Derecelerine Uygula’ seçeneğini aktif etmek ve tüm sınıfları seçmektir. Burada her sınıf seviyesi için tekrar tekrar ilişki girmenize gerek yoktur.

Fakat bunun için aşağıdaki resimdeki adımları takip ederek sınıflara özel bir ayarlama yapmanız gerekmektedir. Sınıfları tek tek seçerek seviye belirleme yapmanız gerekmektedir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder