Bir ders programı yaparken en çok karşılaşılan sorunlardan biri de sayısal derslerin ardışık yerleşimidir.

Öğrenci için dikkat gerektiren, art arda geldiği zaman öğrencinizin ve dolayısı ile de okulunuzun başarısını olumsuz ölçüde etkileyebilecek bazı dersler vardır. Bunlar, matematik, fizik , biyoloji, geometri gibi sayısal ağırlıklı derslerdir.

aSc’ nin planlama ilişkileri sayesinde programa komutlar girerek bu gibi derslerin art arda yerleşimini engelleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimde buna benzer bir örnek görmektesiniz.

Ana menüde bulunan “Planlama İlişkileri” butonuna tıkladığınızda açılan pencerede 2. adımda gösterildiği gibi “Ekle” seçeneğini seçtiğinizde 3. adımdaki gibi bir pencere daha açılmaktadır. Burada ‘Dersler’ alanından matematik, fizik gibi dersleri ve ‘Sınıflar’ butonundan da bu ilişkiyi uygulamak istediğiniz sınıfları seçmeniz gerekmektedir.

Son olarak yeşil çerçeve içerisindeki ‘Belirlenen Dersler Aynı Gün Yerleştirilemez’ seçeneğini aktif edip ‘Tamam’ butonuna bastığınızda artık planlama aşamasına geçebilirsiniz.

aSc Ders Planlama Programı’nda nasıl planlama yapılacağı ve özellikle planlama öncesi ve sonrası adımlarda nasıl bir yol izleneceği ile ilgili detaylı anlatımlara A.9) Ders Programı Oluşturma bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder