Okulunuzdaki beden eğitimi, drama, dans gibi dersler, öğrencilerinizin gün içerisinde kafasını dağıtmak, zor derslerden sonra zihnini dinlendirmek için verilebilecek derslerdendir. Bu derslerin hepsinin tek bir bir güne gelmesi ve diğer günlerde matematik,fizik,biyoloji gibi zor derslerin art arda yerleşmek durumunda kalması istenilmeyen bir durumdur. Ayrıca birbirine bu kadar benzeyen ve öğrencilerin yaklaşık olarak aynı şeyleri yaptıkları bu derslerin tek bir güne gelmesi de hoş olmayacaktır.

Bu sorunun çözümüyle ilgili bir planlama ilişkisi aSc Ders Planlama Programı’nda mevcuttur.

Aynı gün olmasını istemediğimiz dersler için 2 şekilde ilişki tanımlanabilir.

Ana menüde bulunan “Planlama ilişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede ‘Ekle’ butonuna basıldığında temel planlama ilişkileri açılmaktadır.

3. durum kısmında ‘İki Ders Aynı Gün Yerleştirilemez’ ibaresi bulunmaktadır. Sol tarafta ise ‘Dersleri Seçin’ alanından hangi derslerin aynı gün olmasını istemiyorsak bunları belirliyoruz. Alt tarafında ise bunun tüm sınıflara mı yoksa belirli sınıflara mı uygulanacağını belirtiyoruz. ‘Tamam’ butonuna basarak ilişkiyi tanımlıyoruz.

Eğer bu ilişkinin sadece belirli günler dikkate alınmasını istiyorsanız daha gelişmiş bir planlama ilişkisi tanımlamanız gerekmektedir.

Örneğin sadece pazartesi ve cuma olarak belirleyelim. Ana menüde bulunan “Planlama ilişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede ‘Gelişmiş’ butonuna tıkladığınızda kart ilişki türü olarak 34 numaralı ilişki olan ‘Seçilen iki kayıt aynı gün olamaz’ ilişkisini kullanalım.

Burada ilişkimizi derslere uygula diyerek seçiyoruz. Alt taraftan yine bu derslerin hangi derslere uygulanacağını ‘Değiştir Dersler’ kısmından seçiyoruz. Yine isterseniz ‘Değiştir’ Öğretmenler ve Sınıflar kısmından bu ilişkinin hangi sınıf ve öğretmenler için uygulanacağını belirleyebilirsiniz. Son olarak alttaki takvimden hangi günler için olacağını belirtebilirsiniz. ‘Tamam’ butonuna bastıktan sonra ilişki türü gün bazında ayarlanmış olur.

Burada takvim kullanımı büyük önem taşımaktadır. Takvim kullanımı zaman tablosu ile karıştırılmamalıdır. Burada yeşil tik ile işaretlenmiş alanlar ilişkinin uygulanacağı alanlardır. İşaretlenmemiş alanlara yerleştirilecek veya yerleştirilmeyecek olan derslerle bir ilişkimiz yoktur.

Artık planlama aşamasına geçebilirsiniz. Eğer daha önce planlama yapmadıysanız detaylı anlatım için Tıklayınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder