Eğer planlamanız başarılı olursa yani tüm kartlar yerleşirse aşağıdaki mutlu animasyonu görebilirsiniz.

Otomatik planlamada planlama başarılı fakat göz ardı edilen ve bozulan sınırlamalar varsa aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve içindeki gibi gösterilmektedir. Örneğimizde 8 kısıtlama bozulmuş durumda.

*Her planlama yaptığınızda 8 sayısı yani Göz ardı edilen ilişki ve kısıtlamaların sayısı azalabilir, hatta 0 olabilir. Ya da daha da artabilir.
Bu nedenle en beğendiğiniz programı buluncaya kadar tekrar tekrar planlama yapınız.
Beğendiğiniz bir planlama olursa Kaydet veya Farklı Kaydet butonları ile planlamayı saklayınız.*

Örnek planlamamızda öğretmenler, dersler ve sınıflar için tanımladığımız planlama ilişkileri vardı. Şimdi bunları kontrol edelim.

Üst resimdeki ‘Tamam’ butonuna basınca yukarıdaki resimdeki pencere ile karşılaşırsınız.

‘Göz ardı edilen ilişki ve kısıtlamaları göster’ butonuna bastığınız zaman ‘Planlama Sonrası Kontrol’ sayfası açılmaktadır.

Bulut tabanlı planlamada ise otomatik planlamadaki gibi göz ardı edilen ilişkiler olduğunda, planlamanın başarılı olduğunu belirten mutlu animasyonu göremezsiniz. Bulut tabanlı planlamada mutlu animasyonun görünmesi için tüm ilişki ve kısıtlamaların uygulanmış ve planlamanın bitmiş olması gerekir. Aşağıdaki resimde de yerleşmeyen kart sayısının 0 olduğunu fakat normal olarak girilen bazı ilişkilerin uygulanmadığını ve bu yüzden de planlamanın hala devam ettiğini görmektesiniz.

Bu durumda ‘Kapat’ butonuna bastığınızda aşağıdaki uyarıyı alırsınız.

Burada, ‘Evet’ butonuna tıkladığınızda ise tekrar aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Tekrar ‘Evet’ butonuna tıkladığınızda program tarafından şimdiye kadar oluşturulmuş ders programını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimde yerleşmeyen kart kalmadığını görmektesiniz.

Ana menüde bulunan Planlama Sonrası Kontrol butonuna bastığınızda göz ardı edilen ilişki ve kısıtlamaları görebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder