Eğer öğretmenlerinizin ders saatleri içinde toplantı ya da seçmeli ders görevi var ise yani ders programında gösterilmesi gereken bir görevi var ise bunun için ‘Sınıf Olmadan’ ders tanımlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde Branş Toplantısı adlı bir ders, 4 öğretmene sınıf olmadan ortak olarak verilmiştir. Tabi öncelikle Branş Toplantısı adlı bir ders tanımlamalıyız. Ders tanımlama işlemi hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Bu tanımlamayı isterseniz belli bir alana el ile yerleştirip kilitleyebilir ve her yeni program yaptığınızda yerinin değişmemesini sağlayabilirsiniz.

“Ana Menü” ve “Tanımlama İşlemleri” menüsünde de bulunan “Öğretmenler” sekmesine tıklayarak açılan pencerede öğretmenlerinizin yer aldığı bir liste göreceksiniz. Burada 2. adımda olduğu gibi işlem yapmak istediğiniz öğretmeninizi seçip 3. adımda gösterilen ‘Ders Atama’ butonuna bastığınızda öğretmene atanmış dersleri listeleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi şu anda bir ders atanmamış. aSc Timetables Ders Planlama programında ders atama işlemi öğretmen merkezli olarak yapılmaktadır.

Önce yukarıdaki resimde mavi çerçeve içerisindeki gibi ‘Yeni Ders’ butonuna basılır ve aşağıdaki öğretmene ders atama penceresi karşımıza çıkar.

Genelde seçmeli ders olan okullar, seçmeli dersleri ayrı dosyada planlamakta. Bu durumda ana programda öğretmenlerin seçmeli dersleri gösterilmemektedir. Seçmeli ders adında bir ders oluşturabilir ve seçmeli dersi olan öğretmenlere aşağıdaki resimdeki gibi bu dersi sınıf olmadan atayabilirsiniz. Seçmeli dersi isterseniz belli bir alana el ile yerleştirip kilitleyebilir ve her yeni program yaptığınızda yerinin değişmemesini sağlayabilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder