aSc Ders Planlama Programında, sorumluluk sınavları için de bir sınav programı yapılabilmektedir.

Okulunuzda bazı derslerden başarı sağlayamamış ve bir üst sınıfa geçmeye hak kazanmak için sınava girecek olan öğrencilerinize rahatlıkla program hazırlayabilmektesiniz.

Bu sayede sınav planlarında çakışma olmasını önleyebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken öncelikle aSc programına verileri girmektir. aSc programında öğretmen, sınıf, ders ve derslik gibi bilgilerin nasıl tanımlanacağı ile ilgili daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Bunu bir örnekle açıklayalım ve bir plan oluşturalım:

Öğrencilerinizin sorumlu oldukları sınavları ders isimleri gibi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki resimdeki adımları takip ederek Dersler sekmesinden sınavları ekleyebilirsiniz. Örneğin ‘Matematik10 Sınavı’ tüm 10. sınıf şubelerinin sorumlu olduğu matematik dersini ifade etmektedir. Tek tek her şube için ayrı tanımlama yapmanıza gerek yoktur.

aSc Ders Planlama Programında derslerin nasıl tanımlanacağı ile ilgili yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aynı şekilde öğretmenleri de tanımlıyoruz. Öğretmen tanımlama işlemleri hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Sınıflar sekmesinden son olarak okulunuzdaki sınıfları da programa kaydetmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için Tıklayınız.

Tanımlama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra öğrencilerinizi eklemeniz gerekmektedir. Bunun için 2 yol vardır. Dilerseniz manuel ekleyebilir, ya da aşağıdaki formatta bir excel dosyanız mevcut ise bu bilgileri otomatik alabilirsiniz.

Tanımlama işlemleri menüsünde yer alan Seçmeli Dersler butonuna tıklıyoruz.

Burada manuel ekleme yapmak isterseniz, aşağıdaki resimdeki gibi Ekle seçeneği ile öğrencilerinizi ekleyebilirsiniz.

Otomatik eklemek için excel verilerimizi kopyalayarak Bilgi Al diyoruz. Bilgi Al ile gelen pencerede aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve içerisindeki gibi sütun başlıklarına tıklayarak hangi kategoriye ait bilgiler olduklarını seçiyoruz.

Bu şekilde tüm ders isimleri kırmızı olmaktadır. Daha sonra Grup Ekle seçeneğine tıklayarak aşağıdaki resimdeki adımları takip ederek her sınav için o sınava girecek olan sınıfları seçiyoruz ve haftalık dağılımı 1 olarak belirliyoruz. Son olarak öğretmen atama işlemi yapıyoruz.

Tüm gruplar belirlendikten sonra tüm kayıtlar pembe renkli olmalıdır.

Seçmeli derslere öğrencilere atayın diyerek tüm kayıtların mavi renk olduğundan emin olmalıyız.

Son olarak planlama yapılır. aSc programında nasıl planlama yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder