Eğer okulunuzda derslik yetersizliğiniz var ise okulunuza ait derslikleri aSc programımıza girip, bazılarını sınıfların dönüşümlü kullanabilmesi için ortak derslik olarak belirlerseniz başarılı bir derslik ataması gerçekleştirebilirsiniz. aSc programında derslikler de planlama süresinde doğru bir şekilde dağıtılır. aSc Ders Planlama Programının diğer programlara göre üstünlüklerinden biri de budur.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise, derslik kapasitelerinin belirlenmesidir. Eğer planlama yapmadan önce derslik kapasitesi belirlememiş ve birleşik sınıf oluşturma ile bir ders programı yapmışsanız mevcut öğrenci sayısı derslik kapasitesini geçiyor dahi olsa aSc bunu dikkate almaz ve planlama başarılı olur. Bu nedenle bir dersliği ekledikten sonra yukarıdaki resimde görüldüğü gibi o dersliğin ‘Kısıtlamalar’ butonunda yer alan ‘Max öğrenci sayısı’ alanında bir değer girmeniz başarılı bir planlama için önemli olacaktır. Tıklayınız.

Daha önce derslik tanımlama işlemi yapmadıysanız daha detaylı bilgi için

Bu işlemi yaptıktan sonra derslik kapasitelerinin planlamada dikkate alınması için bir ayar yapmanız gerekmektedir.

Bunun için “Arayüz Ayarları” menüsünde bulunan ‘Yazılımı Özelleştir’ butonuna tıklayarak açılan pencerede ‘Kullanıcı Arayüzü’ nde ‘Planlamada derslik kapasiteleri dikkate alınsın’ özelliğini aktif ediyoruz.

Artık ders atama işlemi yaparken ‘Bölüm Kapasitesi’ kutucuğu da aktif olmaktadır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder