aSc Ders Planlama Programı’nda Planlama Sonrası Kontrol özelliği ile bulut tabanlı planlama sonrasında elde ettiğiniz ders programında bir hata olup olmadığını veya programa girmiş olduğunuz kısıtlama, planlama ilişkileri vb. komutlardan uygulanamayanları size açık bir şekilde söyler.

aSc Ders Planlama Programı’nı diğer ders planlama programlarından ayıran en temel özelliği de budur.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak;

Diyelim ki diğer ders programlarında bir ders planı oluşturdunuz ve çıktı aldınız. Çıktı aldıktan sonra bir öğretmeninizin programının istediğiniz gibi oluşturulamadığını farkettiniz. Bu durumda yaptığınız tüm işlemler boşa gitmiş olacak ve yeniden bir ders programı yapmak ve çıktı almak ile uğraşmak durumunda kalacaksınız.

aSc’nin planlama sonrası kontrol özeliği, son derece dürüst bir şekilde yolunda gitmeyen durumları size gösterir. Çıktı aldıktan sonra bir sürpriz ile karşılaşmazsınız. Öğretmenleriniz kapınızı çalmaz. Bu sayede tek tek öğretmenlerinizin ve sınıflarınızın programlarını da kontrol etmek zorunda olmazsınız. Dolayısı ile ders programı yapma süreniz de kısalır.

“Ana Menü” ve “Planlama/Yerleştirme” menüsünde de bulunan ‘Planlama Sonrası Kontrol’ sayfasında, aşağıdaki örnek dosyamızdaki planlamada dikkate alınmayan 5 kısıtlama veya ilişki listelenmektedir.

Aşağıdaki resimdeki beyaz alanda uygulanamayan ilişkiler veya kısıtlamalar listelenmektedir.

Herhangi bir kayda fare ile tıkladığımız zaman, üst taraftaki ders programı tablosunda ilgili öğretmen veya sınıfın satırı renkli olur, diğerleri gri olur. Odaklanmanız gereken hücrelerde renkli dikdörtgenler gösterilir. Aşağıdaki resimde yeşil çerçeve içinde kırmızı bir dikdörtgen bulunmaktadır. Bu ilişkinin uygulanamadığı saati göstermektedir.

Aşağıdaki resimde mavi çerçeve içinde ‘Günlük Ders Sayısı Seçilen Değerden Az Olamaz 1 < 2’ yazmaktadır. Bunun anlamı öğretmenlerin günlük en az 2 saat dersi olması için bir kısıtlama yani planlama ilişkisi tanımlanmış. Ama Ayşe Yağcı adlı öğretmenin cuma gününe 1 saat ders yerleştirilmiş. Yani kısıtlama bu öğretmen için uygulanamamış. Yeşil çerçeve içinde kısıtlamanın hangi gün, saat ve derste uygulanmadığı gösterilmiştir. Bazen kırmızı bazen sarı dikdörtgenler ile kısıtlamaların uygulanamadığı hücreler gösterilmektedir.

Yukarıdaki resimdeki turuncu çerçeve içindeki ‘Ayarlar’ butonuna basınca seçili ilişkinin güncelleme yani tanımlama penceresi aşağıdaki resimdeki gibi açılır. Eğer ilişki ile ilgili yapmanız gereken bazı ayarlar var ise bu pencereden pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde ‘Günlük boş ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz. 2 > 1’ yazmaktadır. Bunun anlamı öğretmenin günlük en fazla 1 saat boş dersi olsun istenmiş ama program çarşamba günü 2 saat boş ders oluşturmuş.

Eğer bu şekilde uygulanamayan ilişkiler varsa bu ilişkinin uygulanamadığı öğretmen veya sınıfı ilişkiden çıkarmanız gerekmektedir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki bir ilişki, diğer bir ilişkiyi etkilemektedir. Eğer bir ilişkinin önemi sizin için büyükse, bu öğretmen ya da sınıf için uygulanmış diğer isteklerinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder