Standart bir ders planlama için eğitim bloğu ile ilgili herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Bizim ülkemize özgü genel ayarlamaların tümü yeni eklenen her sınıf için otomatik tanımlanmaktadır. Ama her ihtimale karşı bu penceredeki ayarlamaların ne işe yaradığı hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Örneğin bir sınıfın 29 saat dersi olsun. Eğer bir kurs planlaması veya fakülte ders planlaması yapmıyorsanız, bu sınıfın zaman tablosunda 29 saat uygun alan açılır. Tüm dersler art arda ve aralıksız yerleşir.

Aşağıdaki resimdeki gibi “Ana Menü” ve “Tanımlama İşlemleri” menüsünde de bulunan ‘Sınıflar’ butonuna tıkladığınızda açılan pencerede 2. adımda gösterildiği gibi herhangi bir sınıfı seçip 3. adımda ‘Zaman Tablosu’ na tıklayarak eğitim bloğunu görebilirsiniz.

Burada, uygun hücrelerin(yeşil oklu) hepsi gri, aralarda hiç boş hücre yok. Ülkemizdeki genel uygulama bu şekildedir. Sınıfların boş saati olması istenmez.

‘Tümüne Uygula’ diyerek diğer sınıflara da bu ayarlamayı yapabilirsiniz.

Peki ne zaman ‘Eğitim Bloğu’ kullanmalıyız?

Aşağıdaki resimde 3. adımda yer alan ‘Kısıtlamalar’ butonuna tıkladığınızda açılan pencerede mavi çerçeve içerisindeki ‘Eğitim Bloğu’ ayarlamasını görebilirsiniz. Burada 4. numaralı adımda ‘Gelişmiş’ butonuna tıkladığınızda sistemdeki her sınıfın eğitim bloğu otomatik Kesintili ayarlanmış olarak gelir. Kesintili bir eğitim bloğu, planlamayı kolaylaştırır. Yukarıdaki gibi bir zaman tablosu boş saat oluşmasına izin vermeyecektir. Bu nedenle dağıtım motorunu dersleri arka arkaya yerleştirmek için zorlamanın bir manası bulunmamaktadır. Dağıtım motorunun diğer istekler ile meşgul olması daha önceliklidir.

Bu nedenle tüm sınıfların Eğitim Bloğu kesintili olarak ayarlanmıştır. Dikkat ederseniz üstteki zaman tablosunda günlük 10 saat ve haftalık ise 50 saat var. Tüm hücreler açık olsaydı yani 50 hücrede uygun olarak seçilseydi 29 saat ders 50 saatlik alana serpiştirilecektir. Yani aralarda boş saatler olacaktı. Aşağıdaki resimdeki yeşil çerçeve içinde de görüldüğü gibi.

Eğitim bloğu kesintili olan bir sınıfın zaman tablosunun üzerinde çekiç işareti olur. Aşağıdaki resimde mavi çerçeve içinde olduğu gibi.

Peki ne zaman Eğitim Bloğunun ‘Otomatik’ seçeneği kullanılır ve ne işe yarar?

Örneğin, ders programınızda derslerin ilk saatten başlamasını istiyorsunuz. Ayrıca sınıfın günlük ders saati belirlediğiniz saatten az veya çok olması gerekiyor. Örneğin aşağıdaki resimde eğitim bloğu otomatik ayarlanmış. 29 saat dersi olan ama zaman tablosunda 50 saat uygun hücre olan bir sınıfın günde en az 4 saat dersi olacak şekilde ders programının nasıl yerleştirildiğini görebilirsiniz.

Otomatik eğitim bloğunda ders ilk saatten başlatılır. Eğer günlük an az ve en fazla ders saati ayarı yapmışsanız bunlara dikkat edilir. Eğer isterseniz haftalık ders günü sayısını da sınırlayabilirsiniz. Dağıtım motoru en uygun günleri kendisi ayarlar. Bu sayede çok kolay bir planlama yapmış olursunuz. Zaman tablosu ile kısıtlama yapmak yerine aSc deki bu ayarları yapmak ve planlama ilişkilerini kullanmak dağıtım motorunu rahatlatır ve sizin kolay bir program oluşturmanızı sağlar.

Eğer derslik yetersizliğiniz var ise “Eğitimin El İle Yapılandırılması” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.

Sınıfların geliş ve gidiş saatlerinin daha esnek olmasını istiyorsanız aşağıdaki resimdeki gibi eğitim bloğunu “Eğitimin El İle Yapılandırılması” olarak ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte sınıfın dersinin 1 ile 3 saat arasında başlayabileceğini ve son dersin ise en erken 7. saatte olabileceğini belirttik.

Ayrıca günde en az 4 saat ders alabileceğini belirledik. Bu seçimlere göre sınıfın ders programının nasıl yerleştiğini aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve içinde görebiliyoruz.

Son ders bitiş saatini seçmediğiniz durumda ise yine günlük ders saatini seçmeyi ihmal etmemeliyiz. Aksi durumda bir güne çok az ders yerleşebilir.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder