“Ana menü” ve “ Tanımlama İşlemleri” menüsünde de bulunan ‘Temel Bilgiler’ butonuna tıklayarak açılan pencereden ‘Zil / Zamanları Yeniden Adlandır’ butonuna tıklayarak zil saatlerini görüntüleyebilirsiniz.

Herhangi bir ders saatine çift tıklayarak açılan pencereden saatin ismini ve kısa ismini, başlangıç saatini ve dakikasını, bitiş saatini ve dakikasını güncelleyebilirsiniz.

Alt tarafta bulunan mavi çerçeve içerisinde alınmış kısımdaki yazdırma alanından ise bu saatin hangi raporlarda yazılıp yazılmayacağını belirtebilirsiniz.

Zil saatlerinde ‘Öğle Tatili / Mola Zamanları’ belirle şeklinde buton bulunmaktadır.

Öğle tatili belirlediğiniz anda yukarıdaki resimde kırmızı kutucuk içerisinde gösterilen ‘Çift Dersler Kaydın Öncesine ve Sonrasına Bölünemez’ özelliğinin işaretli yani aktif olarak geldiğini görüyoruz. Bu özellik ile örneğin 4 ve 5. ders arasına belirlediğinizde 2’lik kartlarınız var ise bu kartlar moladan önceki saatler ve moladan sonraki saatler şeklinde bölünemiyor. Dolayısıyla ders programının oluşması zorlaşabilir.

Eğer mola belirliyorsanız bu 2’ lik kartların ders programında önce ve sonra yerleşmesine imkan vermek istiyorsanız o zaman bu işareti kaldırabilirsiniz ya da sadece belirli dersler için bu ayarı yapabilirsiniz.

Buradaki ayarı aktif edip, örneğin ingilizce, din kültürü gibi derslerin bölünmesine derslerin kısıtlama ayarlarından izin verebilirsiniz.

Bunun için “Ana Menü” ve “Tanımlama İşlemleri” menüsünde de bulunan ‘Dersler’ butonuna tıklayarak seçtiğiniz bir dersin 4. adımdaki gibi Kısıtlamalar butonunu açarak burada ‘Çift dersler uzun aralara yayılabilir’ yetkisini vermeniz lazım. Bu sayede 2 saatlik dersler moladan önce ve moladan sonra şeklinde aynı gün içerisinde yerleşebilecek. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder