Okulunuzda bazı öğretmenleriniz uzaktan geliyor ya da sabah saatlerinde çocuğunu okula veya bakıcıya bırakıyor olabilir. Bu gibi durumlarda bu öğretmenleriniz sizden, sabah saatlerinde dersim olmasın gibi bir ricada bulunabilir.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere Sinem SADIK öğretmenimizin sabah saatlerinde dersi vardır.

Şimdi bu durumu nasıl düzelteceğiz, göz atalım.

Bu gibi isteklerin çözümü aSc Ders Planlama Programı ile çok kolaydır. Bunun için gelişmiş bir planlama ilişkisi tanımlamanız gerekmektedir.

Aslında, öğretmenlerin zaman tablolarında kapatmalar yapılarak da bu sorun çözülebilmektedir fakat zaman tablosundaki kapatmalar planlama sırasında programa sıkıntılar çıkarabilir. Bu yüzden planlama ilişkisiyle yapmak, en azından bu ilişkiyle ilgili bir sıkıntı varsa programın bunu esnetmesi yöntemi ile size bu sorunun ne olduğu hakkında bilgi vermesini sağlar.

Bunun için Ana Menü ve Planlama/Yerleştirme menüsünde de bulunan “Planlama İlişkileri” sekmesine tıkladığınızda açılan pencerede “Gelişmiş” butonuna tıkladığınızda 44 numaralı kart ilişki türü olan ‘Seçilen Saatlerde Ders Başlayamaz’ ilişkisini kullanacağız.

İlişki türümüzü seçip, bu ilişkiyi öğretmenler için tanımladığımızdan yeşil çerçeve ile gösterilen alanda ‘Seçilen Öğretmenlere Uygula’ diyerek mavi çerçeve içerisindeki ‘Değiştir’ Öğretmenler alanında da Sinem SADIK öğretmenimizi seçiyoruz.

Turuncu renkli takvim alanında ise ilk saatlerde ders istemediğimiz için ilişkinin uygulanacağı o saatleri yeşil tik ile işaretli bırakıp diğer işaretleri kaldırıyoruz.

Planlamadaki önemini de Yüksek giriyoruz.

‘Tamam’ diyerek planlama aşamasına geçebilirsiniz. Eğer planlama ile ilgili aklınızda soru işaretleri varsa detaylı bilgi için Tıklayınız.

Planlama yaptıktan sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi artık bu öğretmenimizin sabah saatleri boşaltılmıştır.

Öğretmenlerinizin bu sorununu yine 6 numaralı ilişki olan ‘Günlük ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz’ ilişkisi ile yapılabilir. Bu öğretmenin en fazla ders saati sayısını 0 olarak girerseniz, aşağıda görüldüğü üzere seçmiş olduğunuz saatlere 0dan fazla yani hiç ders yerleştirmemiş olursunuz.

Yukarıdaki örneklerde göz ardı edilebilecek değer kısmını 0 olarak seçtik. Eğer öğretmenin en azından 1 gün sabahtan dersim olabilir gibi bir opsiyonu bulunuyorsa değer alanını 1 olarak seçebilirsiniz.

Diyelim ki öğretmeniniz size, haftanın 1 veya 2 günü ilk saatlere ders koyabilirsiniz şeklinde bir seçenek sunmuş olsun. Bu durumda hangi saatleri açacağınıza sizin değil, gelişmiş bir yazılımın karar vermesi ve en doğru günleri sizin için seçmesi mükemmel bir planlama yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi seçilen ilişki takviminde ilk saatler işaretlenmiş, ‘Göz ardı edilecek Ders/Kart sayısı’ olarak 2 seçilmiş ve bu şekilde öğretmenin haftanın 3 günü ilk saat dersinin olmaması amaçlanmıştır. ‘Seçilen öğretmenlere uygula’ diyerek, ‘Filtre’ kısmından da ilişkiyi uygulamak istediğimiz öğretmenin adını seçiyoruz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder